Fransa'da, akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto gösterilerinde yüzlerce kişi yaralandı, binden fazla kişi gözaltına alındı.

Fransa’da hükümetin vergi politikalarını ve hayat pahalılığını protesto eden halk, ülke çapında eylem yaparak hükümete seslerini duyurmaya çalıştı. Gün içinde sakin başlayan gösteriler, özellikle başkent Paris’te öğleden sonra şiddetlendi.

Polis göstericileri tazyikli su, gaz ve sis bombası ile dağıtmaya çalıştı.

Fransa genelinde öğleden sonra açıklanan rakamlara göre gözaltına alınanların sayısı bini aştı. Olaylarda, aralarında gazeteci, polis çok sayıda göstericinin olduğu yüzlerce kişi yaralandı.

Ülke genelinde protestolara karşı yaklaşık 90 bin polis görev yaptı.

Yağma ve benzeri olaylara karşı Paris’teki pek çok mağaza önlem aldı. Şehirdeki mağaza ve dükkânların büyük çoğunluğu açılmadı. Polis şehrin birçok ana bulvarını da kordon altına alarak kapattı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'ye giden tüm yollarda da polis barikatlar kurarak geniş güvenlik önlemleri aldı.

Gösteriler Fransa’nın sınırlarını aşarak Belçika ve Hollanda’ya da sıçramış durumda.

Bu ülkelerde herhangi bir vergi artışı söz konusu olmamasına karşın Fransa’daki protestoculara destek amacıyla gösteriler düzenlendi. Belçika'da protestocular polisle çatıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler