BM: Yemen'de haftada en az 123 sivil hayatını kaybediyor

Yemen'deki savaşa son vermek için İsveç'te yürütülen görüşmeler sürerken BM ülkede haftada en az 123 sivilin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını duyurdu.

Yemen'de barışı sağlamak için Stockholm'de yürütülen görüşmeler sürerken, Birleşmiş Milletlerden (BM) ülkedeki insani dramı gözler önüne seren bir açıklama geldi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ülkede son üç ay içerisinde her hafta ortalama 123 sivilin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu. UNHCR Ağustos-Ekim ayları arasında bu sayının yaklaşık bin 500 sivile ulaştığını açıkladı.

Sivil kayıpların yüzde 33'ünü kadın ve çocukların oluşturduğu belirtildi. BM taraflara sivilleri korumak için daha fazlasını yapma çağrısını yineledi.

İslam coğrafyasının en fakir ülkelerinden biri olan Yemen'e Suudilerin öncülük ettiği uluslararası koalisyon güçleri, Mart 2015'ten bu yana saldırı düzenliyor. Saldırılarda şu ana kadar on binlerce kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Nüfusun yarısına tekabül eden 14 milyon kişi, açlıkla savaşıyor. Yemenlilerin üçte biri de acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Her 10 dakikada bir Yemenli çocuk, aşı ile tedavi edilebilir bir hastalık sonucu ölüyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler