DHBT sınavı başladı

2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) oturumu bugün saat 10.15'te başladı.

Kamu Personel Seçme Sınavı 2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) oturumu bugün saat 10.15'te başladı.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki Yolaltı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine önceden gelen Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım adayları, heyecanla beklemeye başladılar. Saat 10.00'a kadar sınav binalarına alınan adaylar için çoktan seçmeli 40 sorudan oluşan alan bilgisi için 60 dakikalık süre verilecek. Sınav, saat 11.15'te sona erecek.

Testte yer alan ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi konularından oluşacak ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacak. Bu testte, "İslam İnanç Esasları, İslam İbadet Esasları, Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an-ı anlama ve meal bilgisi), Siyer, İslam Ahlakı" konu başlıklarından sorular yer alacak.

İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecek. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için imam hatip okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacak. Test "Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid ve Kelam, İslam Tarihi, Dinler ve Mezhepler Tarihi, Dini Hitabet" konu başlıklarından oluşacak. (Muhammed Said Aksoy - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler