​Gaziantep'te tarihi ve kültürel mekanlardan biri olan ve restorasyon çalışmalarının ardından Sahaflar Çarşısı olarak hizmet verecek Tarihi Mecidiye Han’da çalışmalar hızla devam ediyor.

Gaziantep'te geçtiğimiz sene restorasyonuna başlanan 18’inci yüzyıl yapılarından olan Tarihi Mecidiye Hanı, kültürel etkinliklerin düzenleneceği Sahaflar Çarşısı'na dönüştürülecek. 1725 yılında inşa edilen ve Sultan Abdülmecid Dönemi’nde onarımı yapılan Mecidiye Hanı'nın restorasyonunda sona gelindi.

Merkez Şahinbey Belediyesi, tarihi ve kültürel bir mekan olan ve yıllardır harabe durumda bulunan Mecidiye Han’daki restorasyon çalışmalarını hızla devam ettiriyor.

Tarihi Mecidiye Han’da incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında da bilgi alan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Mecidiye Hanı'nın Gaziantep’in kültürünü yansıtacağını söyledi.

"Mecidiye Han’ın tarihimizde önemli bir yeri var"

Tahmazoğlu, "Mecidiye Han, bizim kültürümüzde ve tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. Burası harabe haldeyken kamulaştırıp restorasyonunu yapmaya başladık ve inşallah bu yıl sonuna kadarda tamamlamayı hedefliyoruz. Ekipler gece gündüz demeden 7/24 esasına göre çalışıyorlar. Bu hanımız şekillenmeye başladı, üst katların çalışmalarına geçildi. Üst katların çalışması alt kata göre daha hızı yapılacak. Asıl zor olan kısımların çalışmaları alt kattaydı, zor olan kısmını geçtik. Hedefimiz Mecidiye Han’ın restorasyon çalışmalarını tamamlayıp burayı sahaflar çarşısına dönüştürmek. Şu anda mevcut hanlar içerisinde en geniş avluya sahip hanlardan birisi burasıdır. Bu avlu kısmında da yine çay, kahve ve kitap okuma alanları olacak. Üst katta da kütüphanemiz olacak. Her hafta buraya bir yazarı davet edip imza ve sohbet günleri yapmayı amaçlıyoruz." dedi.

Mecidiye Han’ın tarihçesi

Hakkında her hangi yazılı bir kaynak olmadığı için sözlü kaynaklardan yıllardır aktarılan bilgilere göre 1725 yılında yapılmış olan Mecidiye Hanı, ilk olarak Sultan Abdülmecid zamanında bir restorasyon süreci geçirdi.

Eski kayıtlarda "Han-ı Cedid" ve "Koca Nakıp Hanı" olarak da adlandırılan Tarihi Mecidiye Hanı, Osmanlı mimarileri içerisinde tek avlulu, 2 katlı hanlar grubuna girmesi münasebetiyle Gaziantep’in en güzel hanlarından biri olarak görülüyor. Kültürel olarak da önemli bir mekan olan ve bir dönem ilgisizlikten kaderine terk edilen, hatta otopark olarak da kullanıldığı için büyük tahribata uğrayan tarihi yapı, restorasyonu tamamlandıktan sonra Gaziantep halkına ve şehre gelecek turistlere hizmet vermeye başlayacak. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler