Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle mesaj yayımladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İnsan Hakları Günü vesilesiyle mesaj yayımladı.

"Bugün, tüm bireylerin sahip olduğu vazgeçilmez hakları evrensel düzeye taşıyarak insan hakları tarihinin bir dönüm noktasını oluşturan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün 70. Yıldönümünü kutluyoruz." diyerek mesajına başlayan Çavuşoğlu, "İnsana saygı ve insan haklarının korunması, köklü devlet geleneğimizin, asırlara dayanan birlikte yaşama kültürümüzün ve hoşgörü anlayışımızın bizlere bir mirasıdır. Birleşmiş Milletlerin kurucu üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti, bu kültürün mirasçısı olarak, dünyanın dört bir yanında meydana gelen insan hakları ihlallerine karşı insani ve girişimci dış politikasıyla yürüttüğü mücadele ile uluslararası topluma örnek olmaya devam etmektedir." dedi.

Uluslararası temel insan hakları sözleşmelerine taraf olan Türkiye'nin, geride bıraktığımız yılda da dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşanan insan hakları ihlalleri ve insani krizlerle mücadele etmek için sahip olduğu olanakları seferber ettiğini, bu alanda uluslararası kuruluşlarla güçlü bir işbirliği içinde hareket ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Beyannamenin kabulünden bu yana geçen 70 yılda uluslararası toplumun edindiği tecrübeler göstermektedir ki, insan hakları ihlallerinin son bulduğu ve tüm bireylerin insan onuruna yaraşır şekilde yaşayabildiği bir düzenin tesis edilebilmesi, birkaç devletin değil tüm uluslararası camianın ortak irade ve gayretini gerektirmektedir. Bu doğrultuda, tüm devletler, uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları ve diğer uluslararası aktörler işbirliği içinde hareket etmeli, sahip oldukları olanakları insan hakları ihlallerini önlemek ve meydana gelen ihlallere etkin ve zamanında cevap vermek yönünde kullanmalıdır.

Çavuşoğlu, mesajının devamında, Milletin insan haklarına olan bağlılığını tüm dünyaya gösterdiği 15 Temmuz darbe girişimi gecesinden bu güne karşılaştığı tüm tehditlerle uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalarak ve insan haklarına saygı anlayışı çerçevesinde mücadele eden Türkiye'nin, Olağanüstü Hal döneminin sona ermesi ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş ile girdiği bu yeni dönemde de insan haklarını koruyup geliştirmeyi sürdüreceğini, gerek coğrafyamızda, gerekse tüm dünyada huzuru ve barışı hakim kılma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam edeceğini ifade ederek, "Bu düşüncelerle, milletimizin ve tüm dünyanın İnsan Hakları Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler