Mevcut asgari ücret ile geçinemediklerini ve aldıkları maaş ile ayın sonunu bile getiremediklerini belirten vatandaşlar, asgari ücretin en az açlık sınırının üzerinde olması gerektiğini söylediler.

Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret görüşmeleri başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yarın yapacak. Bu yıl ilk kez asgari ücretli bir işçi de komisyonda yerini alacak.

Asgari ücret görüşmeleri ile ilgili konuşan Gaziantep’teki vatandaşlar, mevcut asgari ücretle geçinmenin çok zor olduğunu belirterek asgari ücretin en az açlık sınırının üzerinde olması gerektiğini söylediler.

Asgari ücretin en az 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında olması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, elektrikten suya, doğal gazdan trafik cezalarına ve gıda ürünlerine kadar her şeye zam geldiğini belirterek hayat pahalılığından yakındı.

Hükümet yetkililerine seslenen vatandaşlar, Türkiye şartlarına göre mevcut asgari ücretin asla yeterli olmadığını belirterek "Eğer insanların, insanca yaşamasını istiyorlarsa asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olmasını istiyoruz." dediler.

Başta su, elektrik ve doğal gaz olmak üzere her şeyde ciddi bir artışın olduğunu belirten vatandaşlar, aldıkları ücretin yetersiz olduğunu, asgari ücretin en az 2 bin 500 liraya çıkmasını talep ettiler.

Bekâr olduğu halde asgari ücretle geçinemediğini belirten Bekir Türkmen, evlilerin durumuna dikkat çekerek asgari ücretin en az 2 bin TL olması gerektiğini söyledi.

"Asgari ücret en az 2 bin TL olmalıdır"

Aldığı maaş ile ayın sonunu bile getiremediğini belirten Türkmen, "Ben asgari ücretle çalışıyorum. Ben bekârım ve asgari ücret bana 15 gün bile yetmiyor, 15 gün bile kendimi geçindiremiyorum. Kimsenin bu maaş ile geçineceğini sanmıyorum. Evli olan ve çoluk çocuk sahibi olan bir kişinin çok zor durumda olduğunu düşünüyorum ki öyledir. Ben maaşımı alıyorum, bana 15 gün bu maaş yetmiyorsa evli olan birine hiç yetmez. Asgari ücret bin 603 TL, yemek, yolda yani her şey bize ait. Aldığımız bin 603 TL’de ancak bunlara yetiyor. Kira, elektrik ve su derken, öte yandan bugün en düşük kira 600 TL’dir. Asgari ücret en az 2 bin TL olmalıdır ki bu maaşa göre de vergilerin düşük olması lazım. 38 TL’lik bir elektrik faturası bu ay bana 69 TL geldi. Ben evde tek kişiyim. Biraz daha düzen olmalı, bu böyle gitmez." dedi.

"Bu para ekmek parasına bile yetmiyor"

Mevcut asgari ücretin 5 kişilik bir ailenin ancak ekmek parası olduğunu belirten Mustafa Kaya, "Yalnız ekmek parası hesaplansa, hesap ortadadır. 5 kişilik bir ailenin sadece bir buçuk liradan ekmek parasını hesaplayalım, hesap bellidir. Bu şekilde bir hesap yapalım; bakalım bin 603 TL olan asgari ücret bir evi kurtarıyor mu, kurtarmıyor mu? Hesabını yapalım. 5 kişilik bir evde günde 15 ekmek alınıyorsa zaten hesap ortadadır. Bu maaş yeter mi? Yani bu para ekmek parasına bile yetmiyor." ifadelerini kullandı.

"Mevcut asgari ücret kimseye yetmez"

Aldıkları maaşın ancak ev kirası, elektrik ve su faturasına yettiğine dikkat çeken Selami Adıvar, "Asgari ücret en az 2 bin 500- 3 bin TL olmalıdır, yoksa yetmez. Şu anki mevcut asgari ücret kimseye yetmez. Bin 600 TL ile kim geçinebilir? Bir aylık ev kirasıdır. Bu para azdır. Bu maaş ile ancak bir insan sadece geçimini sağlayabilir. Kiralar yüksek, bugün sadece ev kiraları bin liranın üzerinde olmuş. Bu maaş yetmiyor." şeklinde konuştu.

"Asgari ücret enflasyon oranına bağlı olarak artırılması lazım"

Asgari ücretin enflasyon oranına bağlı olarak artırılması gerektiğini belirten Faruk Karaduman, "Bence şu anki asgari ücret bir kişiye bile yetmez. Asgari ücret enflasyon oranına bağlı olarak artırılması lazım. Onun için şu an asgari ücret en az 2 bin TL olmalıdır. Çünkü bundan aşağısı kurtarmaz. Mevcut asgari ücret çok az. Çünkü ev kiraları, gıda fiyatlarının fiyatı belli, gelen zamlar ortada. Bu maaş ile geçinmek çok zor. Çünkü Suriyelilerin de gelmesiyle Gaziantep’te kira fiyatları çok yükseldi. Bu nedenden dolayı asgari ücretin artması lazım, en az 2 bin TL olması lazım." diye konuştu.

"Asgari ücret en az 2 bin 500 TL olmalıdır"

Asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olması gerektiğini belirten Hasan Döner de "Şu anki asgari ücret çok yetersiz. Geçimimizi sağlayamıyoruz. Zaten bir ev kirası bin ve bin 200 lira olmuş. Geriye 400-500 TL kalıyor. Bu kadar para ile bir insan nasıl geçinecek? Bunun aynı zamanda elektriği ve suyu var. Mutfak masraflarına bile yetmiyor. Asgari ücret en az 2 bin 500 TL olmalıdır." diye belirtti.

"İnsanların, insanca yaşamasını istiyorlarsa asgari ücret 2 bin 500 TL olmalıdır"

Hükümet yetkililerine seslenen Mustafa Aslan da "Cumhurbaşkanını maaşı yüzde 26 artıyorsa, işçinin maaşı da en az yüzde 25 artması yani bir puan düşük olması gerekir. Milletvekillerimiz gelsinler asgari ücretle çalışsınlar, bakalım bir gün geçinebilecekler mi? Asgari ücret en az 2 bin 500 TL olmalıdır. Eğer insanların, insanca yaşamasını istiyorlarsa asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olmasını istiyoruz." dedi.

"Asgari ücretin 3 bin TL’den aşağı olmaması lazım"

Mevcut asgari ücret ile geçinmenin çok zor olduğunu belirten Adil Eker de "Bin 600 TL’lik asgari ücret kesinlikle yetmez. Şu an asgari ücretin 3 bin TL’den aşağı olmaması lazım. 3-4 kişilik bir ailenin normal yaşaması için asgari ücretin en az 3 bin TL olması lazım. Çünkü hayat şartları ancak bunu gerektiriyor. Bir adamın iki tane çocuğu varsa, bu çocukları okula gidiyorsa, evi kiraysa bu adam ne yesin ne içsin? Bu çocuklara nasıl harçlık versin. Bu para bir adama yeter mi? Hesap etsinler. Biz hesap bilmiyoruz, bilenler hesap etsin. Ona göre zam yapsınlar. Türkiye’de çiftçilik, hayvancılık ve tarım kalmadı. Çiftçi tarlasını sürmek için mazot alamıyor. Et, saman ve buğday ithal geliyor. GDO’lu ürünleri yemekten bize bir hal oldu. Buğdaya kadar ithal geliyor. Tarım ülkesiyiz, dört mevsim yaşıyoruz, hani üretim nerede? Buğdayı, samanı neden ithal ediyoruz. Önce üreteceksin." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye şartlarına göre mevcut asgari ücret yeterli değil"

Ali Bey de "Türkiye şartlarına göre mevcut asgari ücret yeterli değil. Ama bundan daha fazla da olmaz. Asgari ücretle çalışan ve çalıştıran içinde şartlar zor. Biz de işvereniz, ama bu zamanla düzelecek. 2 bin TL olarak konuşuluyor ama inşallah 2 bin TL olur. Asgari ücret brüt olarak 2 bin TL olması lazım. Şu anki geçim şartlarına göre ancak 2 bin TL uygundur." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler