Resmi ilan fiyat tarifesi belirlendi

Belirlenen resmi ilan fiyat tarifesine göre, resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 15 TL olup, bu yayın ücreti günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için 45 TL olacak.

Resmi ilan fiyat tarifesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Tarife, Resmi Gazete’de yayımını takip eden aybaşından itibaren yürürlüğe girecek.

Resmi ilan fiyat tarifesine göre, resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 15 TL olup, bu yayın ücreti günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için KDV hariç 45 TL olacak.

Resmi ilanların yayın ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden bir santimetrelik ölçüm ile elde edilen sütun-santim birimi esas alınmak suretiyle hesap edilecek.

İlan metinlerinin dizgisinde "Arial" yazı karakteri kullanılması, günlük fiili satışı 50 bin adetten az olmayan gazetelerde yayınlanacak resmi ilan metinlerinin; yazı karakterinin 9 punto olması, 5 santimetrelik kısımda en az 14 satır yazı bulunması, tek sütun genişliğinin 32 milimetre olması zorunluluğu getirildi.

Günlük fiili satışı 50 bin adetten az olan gazetelerde yayınlanacak resmi ilan metinlerinin ise; yazı karakterinin 10 punto olması, 5 santimetrelik kısımda en az 12 satır yazı bulunması, tek sütun genişliğinin 37 milimetre olması zorunlu olacak.

Sütun aralarındaki boşluklar 3 milimetre olarak hesaplamaya dâhil edilecek.

Resmi ilan başlıklarının ilan metinleri ile orantılı olması için ilan metni başlık dâhil 200 sütun-santim üzerindeki resmi ilanların başlıklarının en fazla 24 punto, 100 ve 200 sütun-santim arasındakilerin en fazla 20 punto, 50 ve 100 sütun-santim arasındakilerin 16 punto, 50 sütun-santimin altındakilerin ise en fazla 14 punto olması zorunlu olacak.

Anılan resmi ilanların yayın öncesindeki dizgi tertip işlemlerinin; ilan başlığı ile ilan metni arasının 3 milimetre, ilan çerçeve kalınlığının 0,5 milimetre, ilan metni ile çerçeve arasındaki boşlukların 3 milimetre, kelime araları bir boşluk karakteri olacak şekilde yapılması gerekmekte.

Daha büyük puntolu harflerle ve/veya daha dar sütuna dizilen ilanlar ile satır ve kelime aralarında gereğinden fazla boşluk bırakılan resmi ilanların bedelleri yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplanacak.

Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 15 TL olup, bu yayın ücreti günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için KDV hariç 45 TL olarak uygulanacak.

Resmi ilanların tahmini bedelleri, Basın İlan Kurumunun tespit edeceği esaslara göre, ilanı verenler tarafından peşin olarak Kuruma ödenecek ve fatura tanziminden sonra mahsup işlemi yapılacak.

Kanuni sebeplerden ötürü tahmini ilan bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşmasını müteakiben borçlarını derhal ödemeleri gerekecek. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler