İşsizlik sorunun boyutları

Bitlis'te İŞKUR'un geçici iş için açtığı 900 kişilik kontenjana yaklaşık 17 bin kişi başvurdu. Farklı illerde de yaşanan bu tablo, işsizliğin geldiği boyutu gözler önüne serdi.

Bitlis’te, İŞKUR'un bünyesinde, kamu kurum ve kuruluşlarda çalıştırılmak üzere 900 temizlik görevlisi alımı için 16 bin 665 kişinin başvuru yaptı.  
İş başvurusunda bulunanların sayısı, Türkiye'deki işsizlik sorunun boyutlarına işaret etti. Geçtiğimiz günlerde benzer görüntüler farklı illerde de yaşanmıştı.


Son dönemde artan enflasyon ve ekonomik kriz nedeni ile yaşanan işten çıkarmalar, zaten var olan istihdam sorununu daha da büyütüyor. Özellikle sanayi sektörünün gelişmediği bölgelerde işsizlik oranları daha da yüksek oluyor.


İşsizlik rakamları, araştırma raporlarına da yansıyor. 
Ağustos 2018 dönemi TÜİK işgücü istatistikleri, İŞKUR ve SGK verileri işsizlikte krizin etkisiyle patlama yaşandığını göstermişti.
Sosyal güvenlik kurumu verilerinin aktif sigortalı sayısındaki düşüş eğilimi de işsizliğin arttığını gösteriyor. 
TÜİK verilerine dayanarak hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı 6,3 milyonu aştığı belirtiliyor. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 18,0 olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı dönemine göre geniş tanımlı işsiz sayısı 500 binin üzerine çıktı.
Araştırmalara göre Türkiye'de 1 milyon 111 bin üniversite mezunu da işsiz durumda.


Bitlis'teki 900 kişilik kontejan için sırada bekleyenler ise az da olsa iş bulma umuduyla heyecan yaşadı. 
İş başvurusunda bulunanlar, kuranın çekileceği merkezlere akın etti. Kura sonrası kimileri üzüldü, kimileri geçi de olsa iş buldukları için sevindi. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler