Türkiye’de bulunan göçmen öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur’an kurslarında 12 bin 362 misafir öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, göçmen öğrencileri kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkçe eğitim gören göçmen öğrencilerle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla makamında bir araya geldi.

Erbaş, tarih boyunca Anadolu halkının muhacirleri kendinden kabul ettiğini ifade ederek, “Bugün de öyle kabul ediyoruz. Bizim için Anadolu topraklarında doğmuş ve bugüne kadar hayatım devam ettirmiş kardeşlerimizle sizin aranızda hiçbir fark yoktur” dedi.

Anadolu’nun bugün 190 ayrı ülkeden misafiri bağrında barındırdığına dikkat çeken Erbaş “Türkiye, dünya ülkeleri içerisinde hem en fazla ülkeden göçmeni olan hem de hayri hizmetler noktasında iyiliği yeryüzünde her yere ulaştırmaya çalışan birinci sıradaki ülkedir” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde TDV'nin desteğiyle muhacir öğrencilere verdiği eğitim desteğini anlatan Erbaş, “Sadece Kur'an kurslarımızda 12 bin 362 misafir öğrenci öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerimizden 817 tanesi şu anda hafızlık yapıyor” şeklinde konuştu.

Başkanlık bünyesinde Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı uhdesinde göçmenlere yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Erbaş, göçmenlerin dinî yayın ihtiyacını karşılamak amacıyla Kur'an-ı Kerim, Elif-Bâ sağladıklarını ve başta Arapça olmak üzere dinî içerikli yayınların  yabancı dillere çevrildiğini kaydetti.

TDV işbirliğiyle göçmenlere yönelik çeşitli yardım kampanyaları düzenlediklerini dile getiren Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak göçmenlere yönelik yürütülen çalışmalarda Suriyelilerin yanı sıra Bayırbucak Türkmenleri, Doğu Türkistanlılar, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre ve Arakanlı kardeşlerimiz gibi ve son olarak Yemen için bir kampanya düzenledik. Başkanlığımızın göçmenler konusunda attığı en önemli adımlardan birisi de, birlikte yaşama ve yardımlaşma şuurunun diri tutulmasını sağlayarak toplumsal bütünleşmeye vesile olmasıdır. Bununla ilgili hutbe, vaaz, önemli gün ve geceler, Ramazan gibi tüm vesilelerle farklı yönleri ve tüm boyutlarıyla göçmenlere, muhacir kardeşlerimize yönelik yapacağımız faaliyetleri, hizmetleri yürütmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler