​Peygamber Sevdalıları Vakfı Elazığ Koordinatörü Mehmet Zülfü Öztürk, Türkiye geneli yapılacak olan O'nu Oku O'nu Yaşa Ödüllü Siyer Sınavı'nda hedeflerinin Hazreti Peygamber'in hayatının okunmadığı, yaşanmadığı ev, ruh ve gönül kalmaması olduğunu bel

Peygamber Sevdalıları Vakfı Elazığ Koordinatörü Mehmet Zülfü Öztürk, "O'nu Oku O'nu Yaşa" sloganıyla 17 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek Siyer Sınavı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, sınavda dereceye girenlere umre ödülünün yanı sıra 2 bin çeşit birbirinden farklı ödül verileceği belirti.

Öztürk, Siyer Sınavı'nın başvurularının 3 Aralık tarihinde başladığını ve 3 Şubat 2019 tarihine kadar ise devam edeceğini aktardı.

Öztürk, "Peygamber Efendimizin hayatının okunmadığı, yaşanmadığı ev, ruh, gönül kalmasın diyerek birçok etkinliğe imza atan Peygamber Sevdalıları Vakfımız, Hazreti Peygamberi toplum hayatının öznesi yapma amacına hizmet edecek 'O'nu Oku, O'nu Yaşa' temalı Siyer Sınavı düzenleyecektir. 3 Aralık 2018 ile 3 Şubat 2019 tarihleri arasında başvuruları alınacak olan Siyer Sınavı, 17 Şubat 2019 Pazar günü saat 11.00'da yapılacaktır." dedi.

O'nu tanımanın yolu da O'nu okumaktan geçer

Siyer Sınavı'ndaki gayelerinin Hazreti Muhammed'in hayatını okutma, anlama ve yaşatma olduğunu söyleyen Öztürk, "İşte örnek, işte model. Allah'ın rol model, numune olarak bize gösterdiği Fahr-i Kâinat'ı anlamak, tanımak hayatımıza taşımak, onunla hayatlanmak için O'nu tanımak gerekir. O'nu tanımanın yolu da O'nu okumaktan geçer. Allah, herkesi imamlarıyla beraber çağıracak. Biz rehber olarak onu bildik, onunla olmak istedik. Kim ki rehber olarak onu bilip öyle inanıyorsa işte onu tanımanın fırsatı. 2 bin ödülün olduğu Siyer Sınavı hem O'nu tanımaya vesile olacak hem de 2 bin ödülün kapılarını aralayacak. Siyer Sınavıyla, belki de 'Kim beni vefatımdan sonra ziyaret ederse, hayatımda ziyaret etmiş gibidir' hadisine mazhar olup umreye gitme kapıları açılır. Haydi, O'na yolculuk yapmaya..." diye konuştu.

"Dünyamızı ve ahiretimizi cennet yapmak istiyorsak yol belli"

Yaşadığımız buhranlı hayatın, manevi boşluğun yegâne reçetesinin Kur'an'ın mücessemleşmiş, ete kemiğe bürünmüş hali olan Hazreti Muhammed olduğuna vurgu yapan Öztürk, "O en iyi baba, evin reisi, en iyi evlat, en iyi eş, dosttur. Sosyal hayatın, tüm statü ve rollerinin en iyi modelidir. Kur'an'ın dile getirdiği üsve-i hasenedir (En güzel örnek). Biz hem dünyamızı, hem de ahiretimizi cennet yapmak istiyorsak yol belli; ittiba-i Resulullahtır. 'Onu Oku O'nu Yaşa' sloganıyla hareket eden Peygamber Sevdalıları Vakfı, Resulullah'ın numune-i imtisal olan siretinin hayata taşınması gayesini düstur edinerek Siyer Sınavı düzenlemektedir." ifadelerini kullandı.

"Peygamberimizin sünnetini yaşayıp yaşatarak asr-ı saadeti yeniden sağlamış oluruz"

Asr-ı saadetin yeniden yaşanmasının Peygamberimizin sünnetinin yeniden ihya edilmesiyle mümkün olacağını belirten Öztürk, "Siyer sınavının gayesine matuf bir rol yerine getirmesini diliyoruz. Peygamberimiz her beşer gibi vefat etmiştir. Ama onun sireti ve sünnetini yaşamak ve yaşatma ülküsünü yerine getirerek onu, asrın idrakine bir kez daha okumalı, yaşatmalıyız. Böylelikle gönüllerin, hane ve her bir ferdin çorak toprakların suya kavuştuğu gibi Muhammedi iklime kavuşarak asr-ı saadetin, yeniden yaşanmasını sağlamış oluruz. O'nu okumak, O'nu yaşamak sadece kronolojik bir silsile halinde Peygamberimizin hayatını okumak demek değildir. O'nun mesajını hayatımıza taşımak, şerha şerha çatlamış dudaklara merhem olmak ruh ve gönül dünyamızı aydınlatmaktır. Siyer Sınavının bu amaca matuf olmasını diliyoruz. Âlemlerin sultanına, habibi zişana binler Salat ve Selam O'na olsun. Ve dahi, O'nu okuyup hayatına anlam katanlara, O'nun rehberliğinde yolculuk yapma bahtiyarlığına erenlere selam olsun." dedi.

5 umre ödülü ve iki bin hediyenin kategorilere dağılımı

Dereceye girenlerin ödüllerinin kategorilerine göre verileceği aktaran Öztürk, tüm ödüllerle ilgili şunları kaydetti:

"Birinci kategori ödülleri: Dizüstü bilgisayar, bisiklet, tablet, kol saati, sırt çantası, eşarp veya futbol topu ve satranç takımı.

İkinci kategori ödülleri: Dizüstü bilgisayar, bisiklet, tablet, kol saati, kitap seti, sırt çantası, flaş bellek (16 GB), eşarp veya futbol topu.

Üçüncü kategori ödülleri: Dizüstü bilgisayar, tam altın, tablet, kol saati, sırt çantası, kitap seti ve flaş bellek (16 GB).

Dördüncü kategori ödülleri: 5 kişiye umre ödülü, dizüstü bilgisayar, yarım altın, çeyrek altın, Powerbank (taşınabilir şarj cihazı) ve kitap seti.

Sınava başvuru nasıl yapılır?

Elazığ merkez ve ilçelerinde de sınav yapacaklarını kaydeden Öztürk, sınava müracaat etmek isteyenlerin Peygamber Sevdalıları Vakfı sitesinde başvuru merkezlerinin olduğunu söyleyerek katılımcıların sitede kayıtlı olan temsilcilerin telefon numaraları ile iletişime geçeceğini bildirdi.

Öztürk, yarışmayla ilgili tüm gelişmeler ve ayrıntıların http://www.peygambersevdalilari.com ve http://www.siyersinavi.com web sayfasında yayınlanacağı bilgisini paylaştı. (Murat Polat- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler