Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 8,44 düştü.

TÜİK, Aralık 2018 yurt dışı üretici fiyat endeksini açıkladı.

Açıklamada, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 8,44 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,21 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 34,68 artış gösterdi.
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 8,30, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 8,44 düşüş olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla düşüş; yüzde 22,90 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 9,98 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 9,38 ile motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) sektöründe gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık düşüş enerji mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Kasım ayında en fazla aylık düşüş yüzde 22,90 ile enerji mallarında gerçekleşti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler