https://ilkha.com/files/news/thumb/Bağımsız Suriye Kürt Konseyi Şanlıurfa’da toplandı

Şanlıurfa’da toplanan Bağımsız Suriye Kürt Konseyi, Türkiye’nin PKK/YPG-PYD’ye yönelik yapacağı olası operasyona destek vereceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Savunma Sanayii Zirvesi'nde yaptığı konuşmasında, “Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekâtımıza birkaç gün içinde başlayacağız.” açıklamasında bulunmuştu. Bu gelişmenin ardından tüm gözler sınır hattına çevrilmişti.

Yaşanan gelişmelerin ardından, Şanlıurfa’da bir araya gelen Bağımsız Suriye Kürtleri Konseyi, Türkiye’nin yapacağı olası askeri operasyonu değerlendirdi.

Şanlıurfa’da bir otelde gerçekleşen toplantıya yaklaşık 40 konsey üyesi katıldı. Toplantı ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği (Kombenda Kurdên Serbixwe yên Sûriyê-KKS) sözcüsü Abdülaziz Temo, PKK/YPG’ye yönelik olası operasyonu destekleyeceklerini açıkladı.

Toplantıda müdahale sonrası Kürtlerin durumunu değerlendireceklerini ifade eden Temo, "Bugün toplantıda karar aldık. YPG ve PKK’yi bir terör örgütü olarak kabul ettik. Bunlar, Kürt ulusuna hizmet etmiyorlar. Oradaki insanlara zulüm ediyorlar. Kürtlerin temsilcileri olamazlar. PKK/YPG orada Kürtlerin göç etmelerine neden oldu. Çocukları küçük yaşta askere alıyorlar. Kim eğer PKK/YPG’yi oradan çıkarırsa, bu yönde bir müdahalesi olursa biz onlara destekliyoruz." ifadelerini kulandı.

Düşmanlarının, Kürtlere zulüm eden Suriye rejimi olduğuna dikkat çeken Temo, "Biz Suriye’nin bir parçasıyız. Bizim asıl düşmanımız Suriye rejimidir. Kürtlere zulüm eden rejimdir, rejimin ta kendisidir. Bizimde düşmanımız rejimdir. Suriye bizim vatanımızdır. Suriye’nin parçalanmasını istemiyoruz. Bunun dışında PKK ve YPG ile ittifak kuran herkesin karşısındayız. Aksine YPG’ye karşı bir ittifak olursa biz buna destek veririz." dedi.

Abdülaziz Temo, Suriye muhalefetinin ayaklanmaya başladığı ilk dönemde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Kürt siyasetçi Meşal Temo’nun kardeşidir. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler