Bakanlıktan

​Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı medya organlarında yer alan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulusal bir gazeteye değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin konuşmasının bir kısmı öne çıkarılarak olumsuz haber yapıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Pakdemirli'nin ulusal bir gazeteye bazı değerlendirmelerde bulunduğu ancak söz konusu gazete değerlendirmenin baştan sona tamamına yer vermediği için Bakanın "Paramız var ki ithal ediyoruz " sözleri bazı mecralar tarafından cımbızla alınarak, kendisi haksız ithamlarla karşı karşıya bırakıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin gazeteye yaptığı değerlendirmelere yer verildi:

"Buğdayda Türkiye kendi kendine yeterlidir. Yani bu şey üzerinden muhalefet yapılır. 21.5 milyar ton üretimimiz var. 19 milyon ton tüketimimiz var (son 5 yıl ortalamamız). Ha diyeceksiniz ki neden ithalat yapıyorsunuz? Ben de diyeceğim ki! Makarna fabrikaları, un fabrikaları boş mu kalsın. Bunu ithal edip karşılığında ihraç ediliyor. Yani bir o kadar da ihracat var. İthalatın olduğundan daha fazla ihracatımız var, buğday tarafı böyle. Samanda da 9 bin küsur ton yani 10 bin ton diyelim. Bizim Türkiye'de de kaba yem ihtiyacımız 66 milyon ton. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? 10 binde 1.5'dir. Yani Türkiye'nin ihtiyacının 10 binde 1.5'i saman olarak ithal edilmiş. Bunun bir anlamı var mı? Bana göre bir anlamı yok, hiçbir anlamı yok.

Türkiye; 'siz saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz' diyenlere karşı ben de şunu söylüyorum:

Biz, Türkiye'de para varmış ki, ithal edecek parayı da bulmuşuz. Siz insanları sana yağı kuyruklarına, salça kuyruklarına ondan sonra tüp kuyruklarına, sigara kuyruklarına muhtaç ettiniz. Önemli olan gıda arz güvenliği, bir şekilde bunu sağlamamız gerekiyor. Bizim iki tane görevimiz var. Biri üreticiyi korumak diğeri de tüketiciyi kollamaktır. O da çok pahalıya yememeli. Biz bu iki görevi dengede götürmeye çalışıyoruz." (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler