Endonezya'daki tsunamide ölenlerin sayısı artıyor

​Endonezya'nın Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide ölenlerin sayısı 280'in yaralıların sayısı ise bini aştı.

Endonezya'nın Sumatra ve Cava Adası arasındaki Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide en az 280 kişi hayatını kaybetti, bin kişi de yaralandı.

Çok sayıda kişinin kayıp olduğu belirtilen tsunami nedeniyle çok ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Dalgalar sahneyi sürükledi

Öte yandan tsunaminin bir konser sırasında sahneyi ve kalabalığı sürüklediği anlara ait görüntüler ortaya çıktı. Yaşanan olayda konseri veren grubun menajeri ve bas gitaristinin yanı sıra seyircilerden de bazı kişilerin öldüğü belirtildi.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Boğaz etrafında yer alan Serang, Pandeglang ve Lampung bölgelerinin kıyı kesimlerinin tsunamiden etkilendiğini 400'den fazla ev ile oteller ve teknelerin zarar gördüğünü açıkladı.

Tsunaminin Krakatoa adasındaki Anak Krakatau yanardağının patlamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Yetkililer, volkanın faaliyete geçmesiyle su altında toprak kayması yaşandığı kanısında. Cuma günü iki dakika 12 saniye boyunca lav püskürten yanardağın oluşturduğu kül bulutu zirve noktasından 400 metreye kadar ulaştı.

Daha önce de tsunamiler olmuştu

Krakatau'da 1883'te meydana gelen volkan patlamasının yol açtığı tsunamide 36 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. 2004'te Hint Okyanusu'ndaki depremin neden olduğu tsunami ise 120 bini Endonezya'da olmak üzere, 13 ülkeden 226 bin kişinin hayatına mal olmuştu.

 Geçen 28 Eylül'de Sulawesi Adası'ndaki Palu Körfezi'nde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide ise 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, bin 500'e yakın kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler