Yeni asgari ücretin tatmin edici olduğunu söyleyen MÜSİAD Batman Şube Başkanı Suad Özdemir, herhangi bir istihdam kaybı olmaması adına hükümetin desteklerle işverenin yükünü hafifletmesi gerektiğini söyledi.

MÜSİAD Batman Şube Başkanı Suad Özdemir, yeni asgari ücret konusuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Asgari ücretin tatmin edici olduğunu söyleyen Özdemir, yeni asgari ücret uygulamasının herhangi bir istihdam kaybı ya da kayıt dışı ekonomide artışa neden olmaması adına hükümetin desteklerle işverenin yükünü hafifletmesi gerektiğini belirtti.

Yeni asgari ücretin hayırlı olması temennisinde bulunan Özdemir, “İş dünyasına öncülük eden bir sivil toplum örgütü olarak MÜSİAD, kurulduğu günden bugüne faaliyetlerini, bütün çalışanların yaşamlarını insani şartlarda ve onurlu bir şekilde sürdürmesini sağlamaya yönelik yürütmektedir. Bu bağlamda 2019 yılı için önceki yıla göre yüzde 26 oranında bir artışla net 2 bin 20 TL olarak belirlenen asgari ücretin tatmin edici olduğunu düşünüyor ve hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımıza hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyoruz. Böylece 2018 yılsonu için tahmin edilen yüzde 20 civarındaki enflasyon oranının üzerinde bir artış oranı belirlenmiş ve çalışanlarımızın alım gücünde gözlenecek kaybın önüne geçilmiştir.” dedi.

Herhangi bir istihdam kaybı ya da kayıt dışı ekonominin olmaması adına hükümetin desteklerle işverenin yükünü hafifletmesi gerektiğine işaret eden Özdemir, “Bununla birlikte; asgari ücretteki artış oranının işverene geçtiğimiz seneye göre ilave maliyeti yaklaşık 620 TL olacaktır. Bu minvalde, yeni asgari ücret uygulamasının herhangi bir istihdam kaybı ya da kayıt dışı ekonomide artışa neden olmaması adına, hükümetimizin geçmiş senelerde işverene sunmuş olduğu desteklerin 2019 yılında da sürmesini ve böylelikle işverenin yükünün nispeten hafifletilmesini arzuluyoruz.” diye konuştu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler