“İç ve dış ticarette dijitalleşmeye önem vereceğiz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretin hızlanmasına önem verdiklerini belirterek, Türkiye'nin iç ve dış ticaretinde dijitalleşmeye önem vereceklerini ve yeni teknolojilerle çağı yakalamak istediklerini belirtti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kentte ilk olarak bakanlığa bağlı bürokratlarla toplantı yaptı. Bakan Pekcan, daha sonra Gaziantep Valiliğini ziyaret etti.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve vali yardımcıları tarafından karşılanan Bakan Pekcan, ziyaretinde valilik şeref defterini imzaladı.

Ziyaret sırasında ise, Bakan Pekcan'a Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Mehmet Sait Kirazoğlu ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu eşlik etti.

Bakan Pekcan, valilik ziyaretinin ardından Türk Eximbank Gaziantep Şubesi'nin açılış törenine katılmak için Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'ne (GAİB) geçti. Buradaki törende işadamlarına hitap eden Bakan Pekcan, Türkiye'nin iç ve dış ticarette dijitalleşmeye önem vererek, dünya ölçeğinin önünde yer almasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye'nin gelecek 10 yılda temel hedefinin "yüksek gelirli ülkeler" ligine yükselmek olduğunu ifade eden Pekcan, Türkiye’yi bu hedefe taşıyacak en büyük aracın daha fazla ve daha yüksek katma değerli ihracat olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak bu hedefe yönelik, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla tam koordinasyon içinde sorunları çözdüklerini ve gelecek planları yaptıklarını bildiren Bakan Pekcan, gelecek dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya odaklanarak, ihracat artışını yapısal şekilde uzun bir döneme yayacaklarını dile getirdi.

Pekcan, Gaziantep'in Türkiye ve bölge ekonomisi için taşıdığı önemli rolün ve yarattığı katma değerin bilincinde olduklarını, bu bilinçle tüm destek mekanizmalarıyla da Gaziantepli ihracatçıların yanında olmaya devam ettiklerini ifade etti.

“Gaziantep ne kadar isterse yanlarında olacağız”

En fazla ihracat yapan altıncı şehir olan Gaziantep'te, iş adamlarının katkılarını önemsediklerini ifade eden Pekcan, “Gaziantep, ülkemiz ve bölgemiz için kattığı katma değerin bilincindeyiz. Bakanlık olarak bu bilinçle bütün destek mekanizmalarımızla da ihracatçılarımızın yanında olacağız. Gaziantep destek rakamlarımızdan en fazla yararlanan illerimizden birisi. Eximbank'ın kaynaklarının doğru ve yerinde kullanılması bizim için önemli. Eximbank her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarını finanse ediyor. Ancak Gaziantep'te 27 dolarını finanse etmiştir. Gaziantep ne kadar isterse yanlarında olacağız.”dedi.

“Yüksek teknoloji ile üretimi ve ihracatı artırmak istiyoruz”

Üç önemli konu üzerinde durduklarını belirten Pekcan, “Bir taraftan sorunları çözüyor diğer taraftan da geleceği planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya odaklanarak ihracatımıza yapısal bir şekilde uzun dönem artışlarını yaymayı planlıyoruz. İç ticaret ve dış ticarette dijitalleşmeye önem vererek ticaretimizin hızlanmasını hatta dünya ölçeğinin önünde yer almasını hedefliyoruz. Üretimde yeni teknolojiler ile çağ atlamak ve yüksek teknoloji ile üretimi ve ihracatı artırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler