​Büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın en önde gelen hayvanat bahçeleri arasında yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi sakinleri, beyaza bürünen bahçede karın keyfini çıkardı.

Yüzölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'de birinci, Avrupa'da ikinci ve dünyada dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, kentte dün ve önceki gün etkisini gösteren karla beyaza büründü.

Kar yağışıyla beyaza bürünen Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde kaplan, aslan, ayı, deve, lama ördek ve yaban keçisi gibi birçok hayvanın karda dolaşması kartpostallık görüntüler oluşturdu. Kent merkezine uzun bir aradan sonra yağan karın keyfini çıkaran hayvanat bahçesi sakinlerinin kar keyfi görülmeye değerdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan ve soğuktan etkilenmeyen hayvanlar, karın tadını sürerken soğuk havaları sevmeyen hayvanlar ise klima ve ısıtıcılarla ayarlanan belli sıcaklıktaki kafeslerde ve odalarda tutuluyor.

Gaziantep’te uzun bir süre sonra ilk kez yağan ve kentin yüksek kısımlarını beyaza bürüyen kar yağışı, kentte insanları olduğu kadar hayvanat bahçesindeki hayvanları da sevindirdi.

Hayvanat bahçesindeki ayı, aslan, kaplan, puma, vaşak, kurt ve sırtlan gibi karı seven hayvanlar gün boyu karın içinde gezip, yuvarlanıyor. Karda oynayarak keyif süren hayvanlar, kafeslerine girmek istemiyor.

Özellikle sıcak aylarda yuvalarından pek çıkmayan aslan, kaplan, ayı gibi hayvanlar, barınaklarının açık alanlarında gezerek karın keyfini çıkardı.

Kış mevsiminde enerjisi yüksek özel besinler verilen hayvanlar, yemeklerini bile kafesin dışında yiyor. Soğuk havalardan etkilenen ve sıcak mevsimlerde yaşamaya alışkın hayvanların kafes ya da odaların sıcaklıkları klima ve ısıtıcılarla belli sıcaklıklara çıkarılıyor. Sıcaklığın korunduğu bu odalarda barınan hayvanların yiyecekleri ise yine kış menüsüne göre hazırlanıyor.

Yetkililer tarafından açık alanda beslenilen hayvanlara soğuktan etkilenmemeleri için de vitamin ve mineral değeri yüksek sebze ve meyveler veriliyor.

Hayvanların olumsuz kış koşulların etkilenmemesi için tüm tedbirlerin alındığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, sağlıkları için de her türlü temizlik ve beslenmelerinin de düzenli olarak takip edildiğini ifade etti.

Kış ve yağan yoğun karda hayvanlara yönelik özel çalışmalar yaptıklarını belirten Özsöyler, hayvanlara protein yönünden zengin, kuru üzüm, incir, kuru yonca, fenni yem, vitamin ve mineraller verdiklerini söyledi.

Özsöyler, “Gaziantep’e dün ve önceki gün kar yağdı. Uzun bir aradan sonra yağan kar, insanları mutlu ettiği gibi hayvanları da mutlu etti. Özellikle karı seven hayvanlar, karın keyfini çıkarıyor. Kar üzerinde yuvarlanıp, eğleniyorlar. Barınaklarımızda hayvanların yaşam kalitelerini yükseltme adına elektrikli ve doğal gazlı ısıtma sistemlerimiz var. Hayvanlarımızın sağlıklarında herhangi bir sıkıntı yok. Her mevsim şartlarında yaşayan hayvanlarımız mevcut. Hayvanlarımızın yem katkı maddelerini de dönem dönem değiştiriyoruz. Kış mevsiminde enerji miktarlarını arttırıcı yemler vermekteyiz. Karı seven hayvanlarda kar yağışının ardından daha mutlular. Sıcak iklimi seven hayvanların ise moralleri biraz düşüyor.” dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler