Doğu Anadolu kara teslim: 904 yerleşim biriminin yolu kapandı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 904 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapanırken, hayat adeta durma noktasına geldi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Bitlis, Muş, Van ve Hakkâri illerinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 904 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı. Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, il genelinde kar ve tipi nedeniyle 362 mezra ve mahalle yolunun ulaşıma kapandığı, karla mücadele çalışmalarının sürdürüldüğü belirtilerek vatandaşların dikkatli olunması istendi.

Bitlis'te aralıksız yağmaya devam eden kar yağışı, Rahva bölgesinde fırtınaya neden oldu. Yoğun kar, sis ve tipi nedeniyle araç sürücüleri zor anlar yaşarken, tek katlı evler ve araçlar kara gömüldü. Belediye ekipleri, kent merkezinde kapanan ana ve ara arterlerdeki yolları ulaşıma açma çalışmasını gece boyu sürdürdü.  Bitlis Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, kar ve tipi nedeniyle 200 köy yolunun ulaşıma kapandığını, bu yolların açılması için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Vatandaşlar da evlerinin damlarını, ev ve iş yerlerinin önündeki karları kürekle temizlemeye çalıştıkları görüldü.

Muş'ta da kar ve tipi nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Hakkâri'de ise kar yağışının ardından il genelinde 107 köy ve 215 mezraya ulaşım sağlanamıyor. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler