ABD ile siyonistler UNESCO'dan resmen çıktı

ABD ve işgalci terör çetesi, BM’nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan ayrıldı.

ABD ve işgalci terör çetesi 1 Ocak itibariyle Birleşmiş Milletlerin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’dan resmen ayrıldı.

İlk olarak Trump yönetimi teşkilattan ayrılacağını Ekim 2017’de açıklamış, onu siyonistler takip etmişti.

UNESCO, Filistin’e 2011’de tam üyelik vermesi, bazı tarihi bölgeleri Filistin kültür mirası listesinde göstermesi ve terör çetesinin Doğu Kudüs’ü işgalini kınaması gibi nedenlerle siyonist karşıtı olmakla eleştiriliyordu.

UNESCO, Filistin’in üye ülke ilan edildiği 2011’den bu yana kaynak sıkıntısı çekiyor. Teşkilatın bütçesinin yüzde 22’sini karşılayan ABD, o tarihten bu yana 600 milyon dolarlık ödemesini yapmadı.

Trump’ın çekilme kararının ardından göreve gelen UNESCO Genel Müdürü Audrey Azoulay, Yahudi ve Fas uyruklu. Azouley göreve geldiğinden beri teşkilatın Ortadoğu’yla ilgili kabul ettiği tüm metinler, siyonistler ve Arap üye ülkelerin ortak rızasıyla kabul edildi. Bu nedenle yetkililer ABD’nin ayrılma kararının gerekçelerinin artık geçerli olmadığını belirtiyor.

ABD daha önce 1984’te Reagan döneminde de UNESCO’dan ayrılmış, gerekçe olarak örgütün Sovyet çıkarlarına çalışmasını göstermişti. ABD UNESCO’ya son olarak 2003’te üye olmuştu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler