Medyanın etik kurallar çerçevesinde yayımlar yapması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ömer Bozkurt, medyanın etik ilkeleriyle bir üniversite görevini üstlenebileceğine dikkat çekti.

Mardin'de ilk defa düzenlenen "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı"nın eğitim kursuna katılan Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Bozkurt, medyanın etik ilkeleriyle bir üniversite görevini üstlenebileceğini belirterek, medyanın, etik kurallar çerçevesinde yayımlar yapması gerektiğini vurguladı.

Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğü, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün iş birliğiyle yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik başlatılan "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı"nın eğitim kursu akademisyenlerin katılımlarıyla devam ediyor.

Artuklu Kaymakamlığı konferans salonunda devam eden eğitim programı kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Bozkurt'un katılımıyla Medya ve Etik dersi işlendi.

Kursiyerlere sekiz saatlik Medya ve Etik dersi veren Bozkurt, bu tür eğitim programlarının çok önemli olduğunu ve sürekli yapılması gerektiğini ifade etti.

"Medya etik kurallar çerçevesinde yayım yapmalı"

Bünyesinde tüm basın kollarını barındıran medyanın etik kuralları çerçevesinde yayım yapması gerektiğini belirten Bozkurt, bir gazetecinin sahip olması gereken en önemli kıstaslarından birinin basının etik ve ahlakı olduğunu söyledi.

Sürekli gelişen medyanın beraberinde büyük bir sorumluluk getirdiğine dikkat çeken Bozkurt, "Yeni dünya artık farklılıkların arandığı bir dünyaya dönüşmüş. Bu farklılıkların arandığı dünyada insanlar artık sosyal medya veya dijital medya üzerinden bu ihtiyacı sağlıyor. Bu olumlu bir şey. Ama yeni medyanın beraberinde getirdiği büyük sorumluluklar var. Bu medyanın mutlak surette etik kuralları ile test edilmesi gerekiyor. Çünkü yeni haberler yeni dünyayı oluştururken, tehlikeli bir sonuca varmamak için, insani boyutumuzu muhakkak korumamız gerekir. Bu insani boyutu koruyabilmek, insanı insan yapan ve temel unsuru olan iradi davranışlarının kontrol edilebilmesi gerekir. Daha doğrusu onlara dair standartların belirlenebilmesi için etik ve ahlaka ihtiyaç vardır. Aksi takdirde bazı haberler yaparak insanları perişan edebiliriz, insanları bozabiliriz ve çocuklarımızın geleceklerini karartabiliriz." dedi.

"Medya etik ilkeleriyle bir üniversite görevini üstlenebilir"

"Ama etik standartlarla etik bir çerçeve ile bunları yaptığımız zaman yeni nesil basın sadece bir bilgilendirme noktası olmayacak, bir eğitme noktası da olacak." diyen Bozkurt, "Çünkü dünyada insanların en çok muhatap olduğu alan medyadır. Medya mensubu etik ilkelerine göre hareket eder, bu ilkeleri gözeterek haber yaparsa, medya bir üniversiteden, bir okuldan daha fazla bir etki de bulunabilir. İnsanların eğitimine daha fazla katkıda bulunabilir. Hatta insanı insan yapma da daha fazla rol sahibi olabilir.  Medyanın bugüne kadar unuttuğu belki de en önemli nokta burasıdır. Bunu işte yeni medya dediğimiz, yeni bakış açılarıyla bu şekilde ortaya koymalıyız ki, o zaman medya kendine yeni bir alan daha bulabilsin. Haberler artık herkes tarafından yapılmakta. Medyanın, yani sistemli medyanın bu sarmaldan ve sıkıntıdan kurtulabilmesi için bu etik çerçeveli yönüne ağırlık vermesi gerekiyor. Medyanın çıkışı buradan olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Bu tür programları yeni nesil gazetecilik için çok önemli buluyorum"

Bu tür eğitim programlarını çok önemli bulduğunu ve sürekli yapılması gerektiğini dile getiren Bozkurt son olarak şunları kaydetti:

Bu çerçevede bu eğitim programında özellikle medya etiği dersinin bulunması ve medya etik dersine de şahsen bir felsefecinin de çağrılmasını çok önemli buluyorum. Burada yeni bir bakış açısı, eleştirel bir bakış açısı sağlaması açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık bir takım standartlardan kurtulmamız gerekiyor. Bu programın faydalı olduğunu düşünüyorum.  Hatta sık sık yapılmalı. Bu sadece yeni başlayanlara değil, mevcut gazeteciler içinde bu programın yapılması gerekir. Artık maalesef kişi haklarının, özel hayatın ihlali, suiistimallerin, kötüye kullanımların iyice yaygınlaşmış olduğu basının bu kötü imajından kurtulması gerekiyor. Proje çok güzel. Faydalı olur inşallah. Bu projelerin devam etmesini de istiyoruz.

Mardin Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Adnan Günbegi ise yaptığı açıklamada, "Eğitim sonunda başarılı sağlayan kursiyerlere katılım sertifikası verilecek. Eğitimlerini tamamlayanlara İŞKUR'un İşbaşı Eğitim Programı kapsamında, staj ve işbaşı yapma imkânı da sağlanacak." dedi. (Süleyman Tunç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler