Gabon'da ordu yönetime el koydu iddiası

​Afrika'nın batısındaki Gabon ülkesinde, ordunun, darbe yaparak iktidarı ele geçirdiği ileri sürüldü.

Afrika'nın batısındaki Gabon ülkesinde ordunun, "demokrasiyi yeniden kurmak" söylemiyle bir darbe başlattıkları ileri sürüldü.

Ulusal radyoyu ele geçiren ordu, darbe bildirisini okudu.

Gabon

1960 yılına kadar Fransa'nın sömürgesi altında bulunan Gabon, bağımsızlığını kazanmasının ardından şu ana dek 3 Cumhurbaşkanı değiştirdi ve bunların tamamı aynı aileden oldu.

İkinci Cumhurbaşkanı Omar Bongo, 2009'da görevi başındayken hayatını kaybetmiş ve 40 yıldan fazla bir süre boyunca ülkeye hükmetmişti.

1973 yılında İslam dinine geçerek Müslüman olan Bongo, o güne kadar kullandığı Albert-Bernard Bongo ismini terk ederek Omar Bongo ismini aldı. Bongo, hac vazifesini yerine getirdikten sonra Hacı Omar Bongo ismini de kullanmaya başladı, 2003 yılında ismine Ondimba'yı da ekleyerek o tarihten itibaren Omar Bongo Ondimba ismini kullandı.

Daha sonra yönetime gelen Omar Bongo'nun oğlu Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun, geçtiğimiz ekim ayında felç geçirdiği ve Fas'ta tedavi gördüğü ve iyileştiği belirtildi.

Gabon'da ülkenin çoğunluğunu Hıristiyanlar oluşturuyor. Müslümanların azınlıkta kaldığı ülke zengin petrol yataklarıyla biliniyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler