Mardin’de yapılan KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer tehlikeli maddeler) tatbikatı, gerçeğini aratmadı.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 50 personel ve 8 araçla, Mardin’in Kızıltepe Hastanesi’nde gerçeği aratmayan KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer tehlikeli maddeler) tatbikatı yapıldı.

Mardin AFAT ile UMKE, 112 Ambulans Servisi Başhekimliği, UMKE, Mardin İtfaiye Daire Başkanlığı, Kızıltepe Kaymakamlığı, Devlet Hastanesi yönetiminin ortaklaşa düzenlediği tatbikata senaryo gereği, klor gazı yüklü kamyon devrildi.

Senaryoya göre Nusaybin’e doğru giden İpekyolu üzerindeki üç yol mevkiinde yaşanan kaza sonrası nedeni bilinmeyen bir patlama yaşandı ve kamyonun arkasında bulunan sıvılaştırılmış klor gazın olduğu depodan gaz sızıntısı meydana geldi.

Olay mahalline yakın bir mevkide çalışan işçiler gürültüyle bir patlamanın olduğunu ve yaralıların olduğunu gördü. Cep telefonundan 112 Acil yardım hattını arayarak acil yardım çağrısında bulundu.

Kaza haberini alan 112 komuta merkezi ekipleri olay yerine yönlendirdi. 112 ekipleri 112 komuta merkezini arayarak kendilerinin de durumdan etkilendiklerini belirtmeleri üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İtfaiye ve kolluk kuvvetleri ile irtibat kurdu.

Tatbikatta, özel kıyafetleriyle kaza yerine gelen AFAD ekiplerince,  keşif tespit, yaralıya ilk müdahale, kazazedelerin kurulan özel çadırlarda temizlenmesi, numune alma, hastaneye sevk, hastane acil servisinde müdahale ile durumdan etkilenip kendi imkânlarıyla hastaneye ulaşanlara müdahale, itfaiye ekiplerinin olay yerini temizlemesi ve ambulansların yıkanma işlemleri detaylı bir şekilde yapıldı.

Tatbikat hakkında bilgi veren Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ümit Ölmez, "Ülkemiz sadece doğal afetlerle değil, gelişen ekonomisi ve ilerleyen teknolojinin de beraberinde getirdiği bir takım farklı riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi de insan kaynaklı afetler diye adlandırdığımız şekli, bu risklerin bir kısmını oluşturuyor. Bugün burada da mevcut bir afet riskine karşı önceden tedbir almak, ilgili kurum ve kuruluşların rol ve sorumluluklarını önceden belirlemek adına tatbikat yaptık. Hastanemiz bünyesinde yürütülen bu çalışma, Türkiye Afet Müdahale Planı çalışması kapsamında yapılan, olay türü, bir kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) riskine karşı ilgili kurum ve kuruluşların bir tehlike anında ilgili birimlerin ve paydaş kurumların olay anında nasıl davranmaları gerektiği, olay esnasında kimin, nasıl bir yol ve sorumluluk üstleneceğinin değerlendirilmesi adına yapılmış bir tatbikattır. Bu tatbikat her ne kadar sadece bir senaryo ile gerçekleştiriliyor olsa da; Jeopolitik önemi açısından ülkemizin olası tüm senaryolara hazırlıklı olması gerektiğinin bilinciyle diğer tüm kurumlarımızla birlikte tüm senaryolara hazırlıklı olmamız gerektiği bilinci ile buna benzer tatbikatlarımız ve hazırlıklarımız devam edecektir." dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler