Bitlis'te yaşayan 77 yaşındaki Ali Yüğünt'ün 20 yıldır devam eden gazete okuma sevdası görenleri imrendiriyor.

Bitlis'te yaşayan ve kendi imkânıyla okumayı öğrenen Ali Yüğünt'ün (77), 20 yıldan beridir devam eden gazete okuma sevdası bitmiyor. Bitlis'te çıkan yerel gazeteleri almak için her sabah yola çıkan Yüğünt, örnek davranışıyla çevreden takdir topluyor.

Zamanında köyde ve ilçede okul olmadığından dolayı okula gidemediğini belirten Yüğünt, kendi imkânıyla okuma yazmayı öğrendiğini ve gündemi her gün yerel gazeteden takip ettiğini söyledi.

"20 yıldır gazeteyi almadığım gün yok"

Tüm olumsuz hava koşullarına rağmen 20 yılı aşkındır her gün matbaaya gelerek yerel gazetesini aldığını dile getiren Yüğünt, "1976 yılında işe girdim ve şu an emekliyim. Her gün matbaaya gelerek gazetemi alıp okuyorum. Herkes de okusun. Kimse kötü işlerle uğraşmasın. Okumak çok güzeldir. En zor hava şartlarında bile gelip gazetemi alıyorum. 20 yıldır gazeteyi almadığım gün yoktur. Sadece Pazar günleri yerel gazeteler çıkmadığı için alamıyorum." dedi.

"Zamanımızda okul olmadığı için okuyamadık”

Yaşadığı dönemde köy ve ilçelerde okulun olmadığını hatırlatan Yüğünt, şu an okumak isteyen herkesin bu imkânlara sahip olabildiğine dikkat çekti.

Oluşan imkânlara rağmen özellikle genç neslin okumamasına sitem eden Yüğünt, "Benim zamanında köyde ve ilçede okul yoktu. Bitlis’te lise yoktu. Bir tane ortaokul vardı. Zaten Bitlis, bize çok uzaktı. Onun için okula gidemedik. Sonra da okumayı kendi imkanlarımla öğrendim. Okumak çok iyidir. Gençler okusunlar. Nasıl namaz kılınca öğreniyoruz, gazeteyi de okuyunca Türkçeyi öğreniyoruz. Gençler niçin okumuyor? Okullar çok ve imkânlar var. Artık ilçelerde ve köylerde dahi okullar var." ifadelerini kullandı.

"Okuma azmine hayran kaldım"

Dideban Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Necdet Olcay, 20 yıldır Ali Yüğünt'ün her gün matbaasına gelerek gazete aldığını dile getirdi.

Yüğünt'ün okuma azmine hayran kaldığını ifade eden Olcay, " Ali amca, 20 yıldır matbaaya gelip gazete alıyor. Kar yağışının en yoğun olduğu günlerde bile gelip alıyor. Her sabah matbaayı açınca amcamız gelip gazetesini istiyor. 20 yıldır almadığı günü hatırlamıyorum. 77 yaşındaki bu amcamızın okuma azmine hayran kaldım. Bu azmini görünce, ben de amcaya gazeteyi ücretsiz veriyorum." şeklinde konuştu. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler