Diyarbakır'da toplu taşıma aracı kullanan şoförlere, mesleki yeterlilik ve engelliler kanunu konusunda eğitim verildi.

Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı tarafından, toplu taşıma aracı kullanan şoförlere yönelik mesleki yeterlilik ve engelliler kanunu konusunda eğitim verildi.

Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen toplantıda Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, katılımcılara hitap etti.

Engellilerin erişilebilirlik ve toplu taşıma araçlarındaki sorunlarını anlatan Açar, bu kişilere yönelik her türlü ayrım, dışlama ve kısıtlamanın önüne geçilmesi noktasında ciddi gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

Açar, "Ülkemizde son yıllarda her alanda olduğu gibi engellilere sunulan hizmetlerde olumlu gelişmeler yaşandığı yadsınamaz bir gerçektir. Engellilerin ihtiyaçlarını doğru tespit edip seslerini daha çok duymak, sorunlarına kalıcı çözümler üretip toplumsal bağları kuvvetlendirmek ve gönül köprülerini tesis etmek adına son derece önem arz ediyor. Engellilerimiz bilmelidirler ki engelleri aşmada her zaman onların yanında olacağız. Engel görmeden engelleri kaldırmaya devam edeceğiz." dedi.

Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca engellilerin her alanda erişebilirliğinin sağlanması için şimdiye kadar 693 kurumun denetlendiğini bildiren Açar, 16 hizmet binasına da erişilebilirlik belgesi verildiğini söyledi.

Engelli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ise günlük hayatta yaşadıkları sorunları dile getirdiler.

Toplu taşıma aracı şoförlerinin ilgi gösterdiği eğitim, 2 gün boyunca devam edecek. (Hamza Adiyaman - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler