​

​Adıyaman’da AÖF sınavına giren öğrenciler 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesinin yanlış bir uygulama olduğunu ileri sürdüler.

Türkiye genelinde 4 oturum halinde yapılacak AÖF final sınavları bugün itibariyle başladı. Yarın düzenlenecek 2 oturumla sona erecek sınava Adıyaman'da giren vatandaşlar, 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulamasına tepki gösterdi.

Adıyaman Üniversitesinde yapılan AÖF sınavına giren öğrencilerin her biri ayrı bölümlerde ve farklı derslerde sınavlara girdiler. Kimi öğrenciler farklı nedenlerden dolayı geç kalınca sınava yetişmeye çalıştılar.

"Sorular bilgiye dayalı olmalı"

Tıbbi Sekreterlik 2’nci sınıf öğrencisi M. Sait Korkut, sınavın zor olmadığını çalışan bir öğrenci için kolay olduğunu söyledi. Korkut, soruların biraz daha bilgiye dayalı olması gerektiğini söyledi.

Aynı bölüm öğrencisi Zeynep Güzel ise "Sorular genelde yoruma dayalıydı, bilgiye dayalı olsa daha iyi olur." dedi.

Soruların kolay olduğunu savunan Cuma Alan, "Çalıştığımız yerden çıkan sorular olduğundan fazla zorlanmadık. Yanlış işaretlenen şıkların doğru işaretlenen şıkları da beraberinde götürmesini iyi bulmuyorum. Bu uygulamanın kalkmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

İlahiyat öğrencisi Gülsüm Türk, "Soruların çoğunu yaptık. 4 yanlış 1 doğruyu götürünce geriye bir şey kalmıyor. Geriye kalan sorularda sınıfı geçmek için yeterli puan kalmıyor. Bu durumda iki yıllık fakülte 4 yılda bitiyor." diye belirtti.

Fotoğrafçılık ve Kameracılık bölümü okuyan Ayşegül Demir, "Toplamda 8 dersim var. Bu dönem muafiyetlerim olmadı. Bu dönem aynı dersleri görüyorum. 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için bazı derslerden kaldım. Bundan dolayı okulu bırakmayı düşünüyorum."  diye konuştu.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü öğrencilerden Yelda Şimşek, "Sınav soruları güzeldi. Bir veya iki yanlış yaptığımı sanıyorum. Dört yanlışın bir doğruyu götürmesini doğru bulmuyorum." dedi. (Cemil Özdaş- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler