Dünya Beyaz Baston Körler Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Dicle Görme Engelliler Derneği, Beyaz Baston'un görme engelliler için özgürlüğün en sade hali olduğunu ifade etti.

Diyarbakır'da görme engellilere yönelik hizmet yürüten Dicle Görme Engelliler Derneği tarafından ocak ayının 2'inci haftası olarak ilan edilen "Dünya Beyaz Baston Körler Haftası" münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Beyaz renkle özgürlüğün ifade edildiği belirtilen mesajda, "Her renk kendi içerisinde ayrı bir anlam dünyasını barındırır. Bu renklerden biri de beyazdır. Saflığın ve el değmemişliğin göstergesi olan beyaz, bu yönüyle insan için biricik olma özelliği taşımaktadır. Oysaki bastonumuzla bütünleşen beyaz, biz körler için özgürlüğün en sade halini ifade eder." denildi.

Beyaz bastonun görme engellilerin yaşam serüveninde çok özel bir öneme sahip olduğu kaydedilen açıklamada, "Bastonun beyazla tanışması 1921'de İngiliz vatandaşı James Biggs adlı bir görme engellinin taşıtlardan korunmak için bastonunu beyaza boyaması ile olur. Özellikle yirminci yüzyıl beyaz bastonun kabul görmesi bakımından önemli kazanımların olduğu bir yüzyıl olmuştur. 1930'larda Fransa'da başlayan Ulusal Beyaz Baston Hareketi, beyaz bastonun körlere mal edilmesinin zeminini hazırlamıştır." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'de beyaz bastonun öneminin anlaşılmasının ve kabul görülmesinin gerekliliğine değinilen açıklama, şöyle devam etti:

Her yıl 15 Ekim 'Beyaz Baston' günü olarak anılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda Ocak'ın 2'nci haftası Dünya Beyaz Baston ve Körler Haftası olarak da anılmaktadır. Ülkemizde beyaz bastonun durumuna bakacak olursak, durum pek de iç açıcı görünmüyor. Beyaz bastonun öneminin anlaşılması ve toplum tarafından kabul görmesi için gerek beyaz baston gününün gerekse dünya beyaz baston ve körler haftasının daha verimli ve kapsamlı etkinliklerle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Mesajda, son olarak "Bu anlamda Dicle Görme Engelliler Derneği olarak sadece özel gün ve haftalarda değil yılın 365 gününde toplumsal farkındalığın yaratılması için sorumluluk bilinciyle çalışmalarımız sürdürülecektir. Bu duygularla Dünya Beyaz Baston Körler Haftasının yarınlara daha özgür adımlarla yürümenize vesile olmasını dileriz." denildi. (Ramazan Zeren-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler