Batman'da liseli öğrencilere yönelik "Başarıda Arkadaş Seçimi" konulu konferans düzenlendi.

Batman'ın Kozluk ilçesinde Yazar Metin Özmen, liseli öğrencilere yönelik "Başarıda Arkadaş Seçimi" konulu bir konferansı verdi.

Kozluk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde verilen konferansta konuşan Özmen, arkadaş seçiminin başarıda en önemli etkenlerden biri olduğunu belirterek, öğrencilerin başarı yolunda başarıya inanmış arkadaşlarla ilerlemeleri gerektiğini belirtti.

Özmen, "Arkadaşsız olmaz, ama bazı arkadaşlarla da asla olmaz. Allah Resulünün (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 'Kişi, arkadaşının dini üzerinedir. Öyleyse kimi dost edindiğine dikkat etsin.' şeklinde buyurması, arkadaş seçiminin önemini vurgulayan Hadis-i Şeriflerden biridir. İyi arkadaş ile kötü arkadaşın karşılaştırmasını yapan Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), konuyla ilgili diğer bir hadis-i şerifte ise iyi ve kötü arkadaşın insan üzerindeki etkisi, güzel bir teşbihle şöyle anlatmıştır: 'İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali misk satıcısı ile demirci körüğüne benzer. Misk satıcısından misk satın almasan bile mutlaka kokusu sana ulaşır. Demirci körüğü ya evini ya elbiseni yakar. Hiçbiri olmasa bile onun pis kokusu sana mutlaka bulaşır.' Bir İspanyol atasözü, 'Kurtla yatan ulumayı öğrenir' derken bir Alman atasözü 'Güvercin kargalarla arkadaşlık yaparsa tüyleri beyaz kalır, fakat kalbi kararır' diyerek kötü arkadaşlıkların insan hayatı üzerindeki etkisini özetlemektedirler." dedi.

Öğrencilere üç ayrı grup halinde verilen konferansların çok verimli geçtiğini belirten Okul Müdürü Emrullah Çalışır ise Özmen'e teşekkür etti.

Konferanslardan sonra Yazar Özmen, "Başarıda Arkadaş Seçimi" kitabını imzaladı. (Mehmet Sait Çelik –İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler