Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, sigara kullanma yaşının küçük yaşlara kadar düştüğünü ve bu nedenle sigara ile mücadelenin çok yönlü olarak sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz sağlık hizmeti verilmesinin önemli olduğunu belirten Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, sigara kullanma yaşının küçük yaşlara kadar düştüğünü ve bu nedenle sigara ile mücadelenin çok yönlü olarak sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar, sayıları 300 bini geçmemek şartıyla ve herhangi bir sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek olan ilaçlardan ücretsiz faydalanabilecek.

Konuya ilişkin İLKHA'ya açıklama yapan Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz sağlık hizmetinin verilmesinin önem arz ettiğini söyleyerek, sigara içenlerin bu zararlı alışkanlıktan kurtulmaları için sağlık kuruluşlarına müracaat etmelerini istedi.

Yalçın, "Sigara içeriğinde birçok zararlı kimyasal madde bulunan, yüksek oranda nikotin içerdiği için insanlarda psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturan, dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur." dedi.

"Her yıl 6 milyon kişi sigaradan hayatını kaybediyor"

Dünyada her yıl 6 milyon kişinin sigara sebebiyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Yalçın, "Sigara kullanımı; kalp ve damar hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri, ağız kokusu ve dişlerde sararma, gebelikte erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir." ifadelerini kullandı.

“Sigara kullanma yaşı küçük yaşlara kadar düşmüş durumda”

Sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz sağlık hizmeti verilmesinin önemli bir karar olduğunu aktaran Yalçın, "Son zamanlarda sigara kullanma yaşının küçük yaşlara kadar düştüğü gözlenmekte, bu nedenle sigara ile mücadelenin çok yönlü olarak sürdürülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda resmi gazetede yayımlanan düzenlemeyle, 'Sigara Bırakma Tedavisi' gören hastalar, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Bakanlığınca temin edilecek ve sağlık kuruluşlarında dağıtımı yapılacak ilaçlardan ücretsiz olarak yararlanacaktır. Sigara kullanan vatandaşlarımıza, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için, ilgili sağlık kuruluşlarına müracaat etmelerini tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler