Erdoğan: Suriye krizini topraklarımıza taşıma hesabı yapıyorlar

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye’yi kan ve gözyaşı gölüne çeviren nice güçler bölgede cirit atarken, Türkiye’nin eli kolu bağlı bir şekilde beklemesini isteyenler, aynı krizi bizim topraklarımıza taşıma hesabı yapanlardır." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’yi kan ve gözyaşı gölüne çeviren nice güçler bölgede cirit atarken, Türkiye’nin eli kolu bağlı bir şekilde beklemesini isteyenler, aynı krizi bizim topraklarımıza taşıma hesabı yapanlardır. Hiç kimseye böyle bir fırsatı vermedik, vermeyeceğiz. Kendimizle birlikte Suriyeli kardeşlerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız” dedi.

Trump'la görüşmesi

Dün, ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesine değinen Erdoğan, "Sayın Trump'ın Suriye meselesinde farklı yaklaşımlar içerisinde olduğunu görmekten memnuniyet duyduk. Fiilen sahaya yansımadı. Geçtiğimiz ay tam sahaya çıkmak üzere hazırlıklarımızı son kez gözden geçirirken Sayın Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sayın Başkan Amerika'nın Suriye'deki askerlerini tümüyle çekeceğini DEAŞ artıkları ile mücadeleyi de Türkiye'ye bırakacaklarını bize ifade etti. Dün Sayın Trump'ın kişisel sosyal medya hesabından verilen bir takım mesajlar doğrusu beni ve arkadaşlarımı üzdü. Dün gece bu meseleleri kendisiyle telefonda konuştuk. Gayet müspet bir görüşme oldu. Kendisi Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Suriye'de Türkiye sınırı boyunca bizim tarafımızdan oluşturulacak güvenli bölge dahil bu güvenli bölge konusu 20 mil olarak kendisi tarafından da ifade edildi. Bu da 30 kilometreyi aşkın bir derinlikte bir güvenli bölge. Suriye'de hiçbir etnik ve dini grup gözetmeden herkese kucak açtığımızı, PKK/YPG'nin kendisine tabi olmayan tüm gruplara zulmettiğini ifade ettik. Bunların belgelerini de kendi danışmanlarına verdiğimizi kendisine söyledik. İkili ticaret hacmimizi 75 milyar dolara çıkarma hedefimiz doğrultusunda daha hızlı adımlar atma kararına vardık. Sayın Trump'la dün akşam tüm bu konularda tarihi öneme sahip bir anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum." diye konuştu.

Konuşmasının devamında uluslararası çevrelerde bir süredir dile getirilen önemli bir yanılgıyı düzeltmek istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu ülkede yaşayan herkesin; en başta da Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla tüm kardeşlerimizin devletidir. Sadece bu kadar da değil, Türkiye, yakın çevresinden başlayarak kendisiyle gönül bağı içindeki herkesin, yine en başta da sınırlarımızın hemen yanı başında yaşayan Kürt kardeşlerimizin de devletidir. Türkiye, Kürt kardeşlerimizin de devletidir. Kürt kardeşlerimize sesleniyorum; oyuna gelmeyin." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’nin Suriye’deki varlığını, başka herhangi bir devletin veya gücün varlığıyla karşılaştırmak, tarihe de medeniyetimize de kültürümüze de hakarettir.  Asıl biz orada olmazsak, orada yaşananlara sırtımızı dönersek, birilerinin yaptığı gibi oradan gelenlere sınırlarımızı ve gönüllerimizi kapatırsak kendimize ihanet etmiş oluruz. Her şeyi para, her şeyi petrol, her şeyi çıkar olarak görenler, Türkiye’nin bu insani ve onurlu tavrını elbette anlayamaz. Bizim Suriye ve diğer konularda attığımız her adım, kullandığımız her inisiyatif, yaptığımız her fedakârlık, harcadığımız her kuruş, işte bu duruşun ifadesidir."(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler