Vali Gül'den

​Gaziantep Valisi Davut Gül, katıldığı bir toplantıda gelen bir soru üzerine kendi cep telefonundan İçişleri Bakanlığı’nın “UYUMA” projesine mesaj göndererek anlık tatbikat yaptı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, katıldığı bir toplantıda uyuşturucu ile ilgili gelen bir soru üzerine kendi cep telefonundan İçişleri Bakanlığının uyuşturucuyla mücadele mobil uygulaması “Uyuşturucu ile Mücadele Aplikasyonu”na (UYUMA) mesaj göndererek, anlık tatbikat yaptı.

İçişleri Bakanlığı’nın uyuşturucu ile mücadele için başlattığı “UYUMA” projesinden bahseden Vali Gül, uygulamaya mesaj göndererek katılımcılardan, “UYUMA” uygulamasının yaygınlaştırılması konusunda destek istedi.

Vali Gül, UYUMA uygulaması ile vatandaşların sokakta tanık oldukları uyuşturucu suçlarını doğrudan polise bildirebileceklerini belirterek, “Uygulamayı telefonlarınıza indirerek uyuşturucu satışı, kullanımı ile ilgili herhangi bir olay gözleyen vatandaşlarımız bu uygulama ile bildirimlerini kısa sürede yapabilirler. Bildirimi yapanların sadece telefon numaraları görünüyor. Bu sayede konum belirleniyor. En yakın yerdeki polis ekipleri müdahale ediyor. Bildirim yapanın kimlik bilgileri kesinlikle gizli kalıyor.” dedi.

Uyuşturucu ile mücadelenin devlet politikası olduğuna belirten Gül, “Bir kişi bile bağımlıysa bununla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bu anlamda bir kişinin dahi heba edilmesine asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Gaziantep’in gelişme trendi çok yüksek”

Gaziantep’in gelişme trendinin çok yüksek olduğunu belirten Gül, şehrin içerisinde olunca kentteki gelişmelerin çoğu zaman gözden kaçırıldığını, Gaziantep’in Türkiye’den ve dünyanın birçok ilinden çok daha hızlı geliştiğini söyledi.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Gaziantep’te de bu gelişmeye bağlı olarak bazı sorunların olabileceğini belirten Gül, “Gaziantep’in kat ettiği gelişme trendi çok fazla, çok hızlı. Gaziantep gelişiyor, dünya gelişiyor, Gaziantep Türkiye’den de dünyanın birçok şehrinden de daha hızlı gelişiyor. Gelişmeyle beraber bu şehirde yaşayanların bazı problemleri ortaya çıkıyor. Sonuç itibari ile 2 buçuk milyonlu bir şehirden bahsediyoruz ve dünyanın her yerinde 2 buçuk nüfuslu şehirlerin trafikle ilgili, çevreyle ilgili, güvenlikle ilgili sorunları vardır ama bu sorunları 2 milyon nüfuslu şehirlerin tamamında görebilirisiniz.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’in var olan sorunları iyi yönetebildiğini ve çözebildiğini ifade eden Vali Gül,   Gaziantep’in sorunlarını çözme kabiliyetinin diğer şehirlerden daha fazla olduğunu dile getirdi.

Kültürel ve sosyal hayatla ilgili sorulan soruları da yanıtlayan Gül, “Bundan 50 yıl önce Gaziantep’te tiyatro binası olarak gösterebileceğimiz, bugünkü şartlarda hizmet verebilecek kaç tane binamız vardı. ‘Açık hava sinemaları vardı’ deniliyor. Her evde televizyon ya da başka bir sosyal aktivite olmadığı için her mahallede toplu olarak film izlenirdi, Gaziantep’te de izlenmiştir. Şundan eminim bugün Türkiye’nin birçok yerinde de Gaziantep’te de daha çok spor tesisi var, geçmişten çok fazla. Daha çok kültür merkezi, sosyal donatılar, spor alanları var. Her alanda semt sahaları vardı. Evet, çünkü şehirleşme daha yeni yapılıyordu. Komşunuzun tarlası sizin için top oynanacak bir mekândı. O alanlar imara girdikten sonra o alanlara evler, apartmanlar yapıldı. Oralar 50 yıl önce belediyelerin size sağladığı semt sahaları değildi. Olsa şimdi olmuş olurdu. Ya da okul. 50 yıl önce kaç tane lise ortaokul vardı. Eskiden liseler parmakla gösterilirdi. Bir milyon nüfuslu yerde 5 tane liseniz olursa parmakla gösterilir.  2 milyon nüfuslu yerde sizin 300 liseniz varsa ve liseyi de zorunlu hale getirdiyseniz okumak isteyen istemeyen kabiliyeti olan olmayan çabuk anlayan biraz daha geç anlayan bununla beraber o liselerdeki eğitim kalitesi de ilk zamanlardaki gibi olmayacaktır. Kaç kişiyi nerede okuttuğunuza bağlı. Hangi binada ne hizmet verdiğinize bağlı.” şeklinde konuştu.

Toplantıda eğitim üzerine sorulan soruları da yanıtlayan Gül, 2019 yılı içerisinde 100 tane okul yapmak istediklerini ve bu kapsamda hayırseverlere ihtiyaç olduğunu belirterek destek istedi.

Toplantıda ayrıca sporla ilgili Türkiye’de örnek bir çalışma yapıldığını dile getiren Gül, bütün okullarda basketbol ve voleybol sporu yapılabilecek sahalar yapılacağını ve tüm bu çalışmaların üç ay içerisinde Gaziantep’teki bütün okulların bahçelerinde hazır olacağını aktardı.

Vali Gül, dış ilçeler için de çok sayıda halı saha yapılacağının da müjdesini verdi.

Eğitim, sağlık, güvenlik alanında sorulan pek çok konuda merak edilenleri yanıtlayan Vali Gül, toplantı sonunda böyle bir grubun şehirle meşgul olmasının, kentin meselelerinin kendilerine dert edinmesinin önemli olduğunu söyleyerek böyle grupların şehirle ilgili tavsiyelerine ve eleştirilerine en üst noktada mutlaka karşılık bulunacağını ifade etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler