​Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, Almanya’da düzenlenen fuarın Türkiye’den katılan firmalar açısından verimli geçtiğini söyledi.

Dünya halı sektörünün nabzının attığı ve 70’e yakın ülkeden bin 400’ün üzerinde firmanın katılımcı olarak yer aldığı "Domotex Hannover 2019 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarı" 11 -14 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirildi.

Halı sektörünün en önemli fuarları arasında yer alan ve dünyadan da birçok alım heyetinin katıldığı Domotex Hannover 2019 Uluslararası Halı ve Zemin Kaplama Fuarına katılan Türk firmaları Türkiye’ye döndü.

Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilen ve büyük bir ilgi gören Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, fuarın Türkiye’den katılan firmalar açısından verimli geçtiğini, önümüzdeki 5 yıllık planlamada daha fazla tanıtım ve yenilikçi ürünlerin yanı sıra sektörle ilgili yerli teknolojiye yatırımın büyük önem taşıdığını söyledi.

Türkiye genelinden 170, Gaziantep’ten 92 firmanın stant açarak katıldığı “Domotex Hannover 2019 Uluslararası Halı ve Zemin Kaplama Fuarı”nın başarılı geçtiğini belirten Kaplan “Amerika, Uzakdoğu, Ortadoğu, Afrika’dan birçok alım heyetinin katıldığı fuar Türk firmaları için başarılı geçmiştir.” dedi.

Kaplan, firmaların sadece sergiledikleri kaliteli ürünlerle değil, aynı zamanda özel olarak hazırladıkları stantlarıyla da katılımcıların büyük ilgisini çektiğini belirterek, “Fuara 70’in üzerinde ülkeden bin 400 firma katılmış. Her ülke kendi çalışmalarını sergilerken, Türk halı firmaları da makine halıcılığının lideri olarak 2019 yılı koleksiyonlarını ve yenilikçi ürünlerini fuarda tanıtmıştır. Fuarda bizleri yalnız bırakmayan Gaziantep Milletvekillerimize, birlik ve oda başkanlarımızla ülkemizi gururla temsil eden firmalarımıza teşekkür ediyoruz. 2019 yılının daha çok verimli geçmesini diliyoruz. Bu yol önceliğimiz elbette eğitim, tanıtım ve yenilikçi ürünler olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Fuara Gaziantep’ten katılan 92 firmanın fuar süresince büyük ilgi gördüğünü belirten Kaplan, şunları söyledi: “Halı sektöründe çalışan yaklaşık 2 bin kişi Gaziantep’ten Hannover’e gitti. Sektörün birçok bölümünde önemli görevler üstlenen çalışanlar bir taraftan firmalarının yenilikçi ürünlerini tanıtırken diğer yandan da yabancı ülke stantlarını ziyaret ederek sektörle ilgili gelişmeleri yakından takip etme şansı buldu.”

Kaplan “Fuara 92 firmamızın yanı sıra yaklaşık 2 bin kişilik bir katılım gerçekleşmiş. Fuar öncesi Türkiye’den Hannover’e farlı zamanlarda farklı uçaklarla sektörümüzün önde gelen isimlerinin yanı sıra sektöre hayat veren çalışanlarımız da yenilikleri incelemek için gitmiştir. Sektörün değişik kademelerinde çalışanların fuardaki izlenimleri elbette gelecekte sektöre yön verilmesinde önemli roller oynayacaktır.” dedi.

“Sektörle ilgili yerli teknolojiye yatırımı hızlandırmak zorundayız”

Fuarda metrekare bazında Türkiye’nin geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da lider ülke olduğunu ifade eden Kaplan, “Fuarın tamamı 106 bin 321 metrekare alandan oluşmaktadır. Türk firmaları 170 stant içinde toplam 23 bin 538 metrekare alana yerleşti. Bu anlamda fuarın en büyük katılımcı ülkesi yıllardır olduğu gibi bu yıl da Türkiye oldu. Türkiye’den katılan firmaların 92’si yani yüzde 54’ü Gaziantep’ten katıldı. Gaziantep’ten katılan firmaların stant büyüklüğü ise Türkiye için kullanılan alanın yüzde 71,5’i karşıladı. Elbette bu durum ülkemiz adına gurur verici bir olay. Ancak önümüzdeki 5 yıllık planlamamızı doğru yapmak ve yenilikçi ürünlerin yanı sıra sektörle ilgili yerli teknolojinin gelişmesi için gerekli girişimleri yapmak zorundayız.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler