YSK'nin, aday listelerinin belirlenmesinde uyulması gereken esaslarla ilgili kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

YSK'nın aldığı karara göre, 31 Mart yerel seçimlerine katılacak siyasi partilerin, aday listelerini 19 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirmeleri gerekecek.

Söz konusu karara göre, aday listelerinin verilmesinde; siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına en geç 19 Şubat 2019 Salı günü saat 17.00'ye kadar teslim edecek. Listeler, elektronik ve fiziki ortamda adayların kimlik numarasını belirten nüfus cüzdanı örneği, öğrenim durumunu gösteren diploma örneği, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi, oy verme günü itibariyle askerlikle ilişiğinin olmadığına dair belgeyle birlikte verilecek.

Adaylardan istifa edeceklerin, bu yoldaki istemlerinin en geç 1 Mart Cuma günü  saat 17.00'ye kadar il/ilçe seçim kurullarına ulaştırılması gerektiği belirtilirken, bu tarihe kadar oluşan eksiklerin giderilmesinin ilgili  siyasi partilere bildirileceği, anılan tarihten sonra il/ilçe seçim kurullarına  ulaşacak istifalar nedeniyle siyasi partilere eksikliklerin tamamlattırılması  yönünde herhangi bir bildirimde bulunulmayacağı, bu durumdaki siyasi partilerin  eksik liste ile seçime katılacakları kaydedildi.

Bağımsız adayların ise kanunda öngörülen seçilme yeterliliğini  taşıdıklarını belirten belgeler ve en yüksek derecedeki devlet memurunun brüt  aylığı olan bin 240 TL 67 kuruşu mal sandığına yatırdığına dair makbuzla il ve  ilçe seçim kurullarına başvurması gerektiği ifade edilirken, aday listelerinde sebebi fark etmeksizin oluşacak boşalmalarda ilgili siyasi partinin, göstereceği yeni adayı boşalan sıraya  koyabileceği, eksikliğin tamamlanmaması halinde o seçim türü için eksik liste ile  seçime katılabilecekleri vurgulandı.

Aday listelerinin kesinleşeceği tarihin 3 Mart olduğu ifade edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler