İşsizlik rakamlarının vahametin boyutunu gözler önüne serdiğini belirten HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, işsizliği azaltma adı altında yapılan geçici alımlar yerine alımların kalıcı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye İstatistikler Kurumu (TÜİK) 2018 yılı ekim ayına ait "İşsizlik Rakamları" raporunu yayınladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu. 

Açıklanan işsizlik rakamlarına ilişkin açıklamada bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, işsizliğe yönelik kalıcı adımların atılması gerektiğini belirterek yetkililere çağrıda bulundu. Çetiz, işsizliği azaltma adı altında yapılan geçici alımlar yerine alımların kalıcı hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Uzun zamandır ekonomik ve mali alanda yaşanan gelişmeler nedeniyle ekonomik bir kriz yaşandığını ifade eden Çetiz, "Uzun bir altyapısı olan bu durumun dış sebepleri olmakla beraber asıl sebep içten kaynaklanan sebeplerdir. Her sıkıntıyla beraber uzun vadeli ve kalıcı tedbirler alınması gerekirken işin tepesinde olanların geçici, günü kurtarma tedbirler yani pansuman tedbirlere başvurmaları sıkıntının bugüne gelmesine neden oldu." dedi.

"İşin tepesindekiler tribünlere oynamayı terk etmelidirler"

İşsizlik rakamlarının vahametin boyutunu gözler önüne serdiğini vurgulayan Çetiz, "İşsizlik ile ilgili açıklanan son rakamlar işin vahametini kısmen ortaya koymaktadır. Belki bundan daha üzücü olanı işin sorumluluk makamında olanların aynanın karşısına geçip durum tespiti yapacaklarına 'hedeflerimizi fazlasıyla yakaladık...' şeklindeki açıklamalardır. Bu aşamadan sonra yapılması gerekenler kısaca şunlardır; işin tepesinde bulunanlar hamasi söylemleri bırakıp tribünlere oynamayı terk etmelidirler. Üreticinin sırtındaki ağır vergi yükünü ve diğer giderleri hafifletmeli ve üreticiyi destekleyici çözümler geliştirilmelidir. İsraf ile mücadelede etkin ve sıkı bir politika takip edilmeli, gereksiz harcamalara tepeden başlanarak aşağı doğru bir yol takip edilmeli." diye konuştu.

"Basit siyasi hesaplar yapılmamalı"

Çetiz, konuşmasının devamında şunları söyledi: "İşsizliği azaltma adı altında geçici alımlar kalıcı hale getirilmelidir. Bunlar yapılırken basit siyasi hesaplar için yapılmamalıdır. Dış güçlerin istem ve baskısıyla getirilen ve halkımızın işsiz kalmasına, ekonomisinin çökmesine sebep olan kimi ürünlerdeki kota ve yasaklar ivedilikle kaldırılmalıdır. Kimi bölgelere ve kimi üretim alanlarına pozitif ayrımcılık sağlanmalıdır." (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler