'Hububat hastalık ve zararlıları' bilgilendirme toplantısı yapıldı

Batman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda çiftçilere yönelik 'Hububat Hastalık ve Zararlıları' bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gerçekleşen toplantıya, İl Müdürü ömer Tercan, şube müdürleri, ilçe müdürleri, Bayer ilaç GAP Bölge Müdürü, Batman'da serbest çalışan tarım danışmanları ve ziraat mühendisleri, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü ömer Tercan, hububat hastalık ve zararlılarının, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan Batmanlılar için önemli bir mesele olduğunu ifade etti.

Biyolojik mücadelenin önemli olduğunu, kimyasal mücadelenin de teknik şartlara ve talimatlara uygun olarak yapılması gerektiğini anlatan Tercan, "Hububat hastalık ve zararlıları, hem kalite hem de verim açısından üründe büyük verim kayıplarına yol açmaktadır. özellikle süne zararlısı buğdayın ekmeklik vasfını kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden bilinçli çiftçiler ve mühendisler olarak gerekli tedbirleri almalı, teknik talimatlara ve kullanım şartlarına uygun bir şekilde zirai ilaçları kullanmalıyız." Dedi.

Ardından sinevizyon eşliğinde bir hububat hastalık ve zararlılarıyla mücadele konusunda bir sunum yapan özel ilaç firması yetkilisi; ilaçların hastalığı önlemede ve azaltmadaki rolüne değindi, zamanında ve uygun dozajda, hastalık türüne uygun ilacın kullanılması gerektiğini ifade etti.(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler