​Gaziantep’te bir araya gelen Antep fıstığı ve kuruyemiş sektörü temsilcileri, ürünlerin kayıt altına alınması ve verimliliğinin artırılması için ürün bazında destek verilmesi gerektiğini söylediler.

Gaziantep Ticaret Odası Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Meslek Komitesi ile Gaziantep Ticaret Borsası Antep fıstığı, Fındık, Yerfıstığı ve Ceviz Toptan Ticareti-Fıstıkçılar Meslek Komitesi üyeleri ortak komite toplantısı için bir araya geldi.

Gaziantep Ticaret Odası’nda bir araya gelen sektör temsilcileri, Gaziantep için en stratejik ürünler arasında yer alan Antep fıstığının ürün bazında desteklenmesi konusunda yapılan girişimlerle ilgili değerlendirme yaptı.

Antep fıstığı sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında istişare yapmak üzere toplanan komite üyeleri,  ürünlerin kayıt altına alınması ve verimliliğinin artırılması için ürün bazında destek verilmesinin büyük önem arz ettiğini dile getirdiler.

Komite üyeleri, “Şehrimiz için büyük öneme sahip Antep fıstığının üretiminde, çiftçinin korunması, verimliliğin ve rekoltenin artırılması, ürün ticaretinin istikrarlı ortamda yapılması, en önemlisi ürünün kayıt altına alınarak, stokçuluğun ve buna bağlı olarak da fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi için destek verilmesi şart.” dediler.

Birlik içinde daha güçlü olunacağını, yapılacak girişimlerden sonuç almada ellerinin kuvvetleneceğini belirten komite üyeleri, GTO ve GTB’nin birlikte hareket etmesinin sektör adına çok önemli olduğunu vurguladılar.

Gaziantep’in ilk coğrafi işaretli ürünü olan Antep fıstığının AB Coğrafi Ürün Tescili kapsamında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirmenin de yapıldığı ortak komite toplantısına GTO’dan Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kavsara, komite üyeleri Ömer Çetinkaya, Bilal Bilen, Müslüm Yıldırım, Muzaffer Ongun, yedek üye Erdem Alpdoğan,  Gaziantep Ticaret Borsasından ise Müslüm Kılınç, Mehmet Ataş, Mahmut Saman, Mehmet Yaşar Göktürk ve Mustafa Kara katıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler