Gaziantep Valisi Davut Gül, Fırat Kalkanı Harekatı ile kontrol altına alınan Suriye'nin Cerablus kentinde yaklaşık 30 bin öğrencinin eğitim aldığını söyledi.

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki konteyner kentte ve 2 yıl önce Fırat Kalkanı Harekatı ile kontrol altına alınan Suriye'nin Cerablus kentinde eğitim gören Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve Gaziantep’in Nizip ilçesindeki konteyner kentte ve Suriye'nin Cerablus şehrindeki Ahmet Selim Molla İlköğretim Okulu’nda eğitim gören Suriyeli öğrenciler, karnelerini aldı. Başarılı öğrencilere karneleri ile çeşitli hediyeler verildi.

Karne dağıtım törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, Cerablus’ta yaklaşık 30 bin öğrencinin bulunduğunu, ana sınıfından liseye kadar her kademede eğitim gördüklerini söyledi.

Buradaki insanlara el uzatmanın insani anlamda çok büyük bir görev olduğunu belirten Gül, "İnsani yönü kadar önemli olan diğer bir konu da Türkiye’nin burada terör örgütleri ile mücadele ederken kendi güvenliğini sağlıyor olmasıdır. Buranın terörden arındırılması bizim Türkiye’de güvenli olarak yaşamamızı sağlıyor." dedi.

Cerablus’ta güvenli bölge oluşturulması ile Türkiye’ye olan göçün de engellendiğini vurgulayan Gül, "Türkiye’den Suriye’ye dönmek isteyenlere eğitimli, sağlıklı, güvenlikli bir ortam oluştu. Olası bir göç hareketinde burası tampon bölge görevi görerek hem Türkiye’yi yeni göç dalgalarından kurtarmış oluyor hem kendi içerisinde memleketlerine dönmek isteyenlere güvenli bölge oluşturulmuş oluyor." ifadelerini kullandı.

30 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü Cerablus’ta öğrencilerin ayrıca Türkçe öğrendiğini de bildiren Gül, bu öğrencilerin ileride Suriye’de barış hakim olduktan sonra Türkiye’nin gücüne güç katacak insan altyapısının da oluşacağını belirtti.

Vali Gül, okul ziyareti sonrası Cerablus Yerel Meclisi, İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi, adliye ve hastane ziyaretlerinde bulundu.

Vali Gül’ün ziyaretleri Karkamış Mülteci Kampı ve Soylu Üs Bölgesi ziyaretleri ile son buldu. Vali Gül’e temasları sırasında Nizip Kaymakamı Kemal Şahin ve Karkamış Kaymakamı Bünyamin Bilgin de eşlik etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler