Ticaret Bakanlığının, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Kanun, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Karar ve Resmi Gazete'de yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmelikten oluşan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Mevzuat hükümleri çerçevesinde 2018 yılının ikinci yarısında süresi dolan dampinge karşı önlemlerin ilanı ile 2019 yılının ikinci yarısında süresi dolacak mevcut dampinge karşı önlemlerin ilanını kapsayan tebliğ, bugün Resmi Gazete'de yer buldu.

Nihai gözden geçirme başvurusu ve işlemler

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 35 inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde; kesin önlemler, yürürlüğe girme tarihlerinden veya damping veya sübvansiyon incelemesi ile zarar incelemesini birlikte kapsayan en son gözden geçirme soruşturmasının sonuçlandığı tarihten itibaren beş yıl sonra yürürlükten kalkacağı belirtildi.

Ürünlerin ilgili yerli üretici veya üreticilerinin veya yerli üretim dalı adına hareket ettiğini tevsik eden gerçek veya tüzel kişi ya da kuruluşların, ilgili üründeki önlemin sona ermesinin dampingin ve zararın devam etmesine veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı iddiasıyla bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması için başvuruda bulunma haklarının mevcut olduğu ifade edilen açıklamada, İlgili yerli üretici veya üreticilerin veya yerli üretim dalı adına hareket ettiğini tevsik eden gerçek veya tüzel kişi ya da kuruluşların başvurularını yeterli delillerle desteklemeleri gerektiği de kaydedildi.

Yeterli deliller ile desteklenmiş yazılı başvuruların, ilgili önlemin sona erme tarihinden en geç üç ay önce, başvuru sahiplerinin kendilerine ait KEP adreslerinden Bakanlığın KEP adresine göndermeleri gerektiği ifade edildi.

Söz konusu başvuruların geçerli görülmesi halinde "Nihai  gözden geçirme soruşturması" başlatılacağı dile getirilen açıklamada, dampinge karşı önlemlerin "Nihai gözden geçirme soruşturması" sonuçlanıncaya kadar yürürlükte kalmaya devam edeceği belirtildi.

Gazla çalışan anında su ısıtıcıları, Kalınlığı 0,2 milimetreyi geçmeyen, haddelenmiş fakat daha ileri bir işleme tutulmamış alüminyumdan mesnetsiz yapraklar ve şeritler, kurşun kalemler ve kurşun boyama kalemleri ve yönlendirilmiş lifli levha (OSB), önlem kapsamına alınmış ürünler arasında yer aldı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler