​

​Yollarının yapılmamasına tepki gösteren Mardinliler, "Büyükşehir olduk ama büyüklük namıma bir şey göremiyoruz" diyerek yaşadıkları mağduriyete dikkat çektiler.

Mardin'de 84 hanenin yaşadığı binaya giden 100 metrelik yolun bozuk olması nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten vatandaşlar, tepkilerini “büyükşehir olduk ama büyüklük namıma bir şey göremiyoruz.” sözleriyle dile getirip yollarının yapılmasını istiyor. 

Mardin'in birçok yerinde olduğu gibi merkez Artuklu ilçesi Yalım Mahallesi 13 Mart Caddesi de asfaltlanmayı bekliyor. Veske Sitesi’ne giden 100 metrelik yolun asfaltlanmadığı için büyük sıkıntılar çektiklerini belirten bina sakinleri, sorunlarının çözümü noktasında yetkililerden duyarlılık beklediklerini söylediler.

Eğitimden sağlığa, hijyenden yaşam koşullarına kadar birçok sorunla boğuştuklarını dile getiren vatandaşlar, özellikle açıktan akan kanalizasyon sorununa acil çözüm bulunmasını istiyor.

Yollarının asfalt ya da parke taşıyla kaplanmasını talep eden vatandaşlar, yaz sıcağında tozdan cam açamadıklarını, kışın ise çamurdan caddede araçların dahi geçmekte zorlandığını söylediler.

İLKHA’ya konuşan bina sakinleri, yolun bozuk olması nedeniyle okul servisinin binanın önüne gelemediğini, bu yüzden çocuklarını yukarı yola çıkartmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

“Kanalizasyon kokusundan hastalanıyoruz”

Sitenin 3 yıldır faaliyete girmesine rağmen halen yollarının yapılmadığını aktaran Halil Acay, yağmur nedeniyle çukurlaşan yolda araçların ilerlemekte zorluk çektiğini söyledi.

Acay, “Yol yüzünden birçok aracın altı zarar gördü. Bu yol yazın toz kışın ise çamurdan geçilmiyor. Yağmurla birlikte yol çukurlaştığı için de araçlar gidip gelemiyor. Yolun asfaltlanmasını ya da parke taşı döşenmesini istiyoruz. Ayrıca hemen yanı başımızda bataklık alanı var. Tüm yukarı binaların atıkları bizim buraya geliyor. Özellikle yazın kokudan hastalanıyoruz. Her tarafa pislik saçılıyor.” dedi.    

“Bu kısacık yol 3 yıldır yapılmıyor”

 Yolun bozuk olması nedeniyle sıkıntı çektiklerini belirten Şehmuz Erdem ise yollarının yapılması için yetkililere çağrıda bulunarak, “Kar yağdığında buradan araçlar çıkamıyor. Çukurlardan araçlarda ön düzen diye bir şey kalmamış. Mardin'in göbeğindeyiz, topu topu 100 metrelik bir yol, bu kısacık yol 3 yıldır yapılmıyor. İnsanların gidip geleceği yol yok. Hemen aşağı tarafımızda pis su akıyor. Hem yolun hem de bu kanalizasyonun yapılmasını istiyoruz. Ne kadar erken yapılsa bizim için o kadar iyidir.” diye konuştu.

“Kanalizasyon kokusu ciğerlerimize kadar işlemiş”

“Burada ciddi yol ve kanalizasyon sorunumuz var.” diyen bina sakinlerinden Fadime Elbir de “Yol nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ayrıca kanalizasyon kokusundan duramıyoruz. Kışın ortasındayız, şimdi bile bazen evin pençelerini açarak havalandırmak zorunda kalıyoruz. O koku ciğerlerimize kadar işledi maalesef.” dedi.

“Büyükşehir olduk ama büyüklük namıma bir şey göremiyoruz”

Elbir, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda kimin ne yapması gerekiyorsa bir an önce yapmasını istiyoruz, talep ediyoruz. Bizim vatandaşlık hakkımızdır, bizde burada vergi veriyoruz, artı bir de sözüm ona büyükşehir olduk. Ama büyüklük namına herhangi bir şey göremiyorum ben Mardin’de. Genel olarak bir sıkıntı var. Sadece burası için değil, Mardin’in içinde araç kullanırken ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Yerler hep çukur, düşe kalka gidiyoruz. Araçlarımız hasar görüyor. Ben burada misafir ağırlayamıyorum. Misafir gelmek için 10 kere düşünüyor. Çünkü bu yola minibüs geçmiyor, bir de ‘indim mi nasıl çıkacağım?’ fikri doğuyor insanlarda. Kimin ne yapması gerekiyorsa bir an önce yapmasını rica ediyoruz, lütfen diyoruz. Bizde insanız, bizim vatandaşlık haklarımız var.”

“Yol bozuk diye okul servisi gelmiyor”

Kürtçe konuşan Kadriye Erdem de yolun bozuk olması nedeniyle okul servislerin inemediğini, bu yüzden çocuklarını yukarı yola çıkartmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Erdem, “Hemen aşağımıza akan pis kanalizasyon suyuna bir çare bulunmasını istiyoruz. Pis koku nedeniyle yaz-kış kapı ve pençelerimizi açamıyoruz, balkonda oturup yatamıyoruz. Bir de yol sorunu ciddi sıkıntılar yaşatmaya başladı. Çocuklarım yoldan dolayı okula gidemez duruma geldi. Okul servisi aşağı inmiyor, yol bozuk diye, biz çocuklarımızı karda kışta ellerinden tutup yukarıya servise götürüyoruz. Eğer biraz geç kalsak ve servisi kaçırsak çocuk okula gidemiyor. Halk otobüsü de geçmiyor buradan. Yol yapılsaydı, halk otobüsü de buraya inseydi ve bu koku giderilseydi çok iyi olurdu. En azından rahat nefes alırdık.” dedi.  

“Yol ve kokudan dolayı çok sıkıntı çekiyoruz”

Lağım kokusundan aşırı derecede rahatsız olduklarını söyleyen Hayrettin Akbulut, 3 yıldır bu durumda olduklarını, yazın toz, kışın da çamurun içinde olduklarını belirtti. Akbulut, “Çamurdan dolayı araçlarımız çıkamıyor. Bundan dolayı çok sıkıntı çekiyoruz. Yetkililer bu konularla ilgilenirlerse çok memnun oluruz. Ahım şahım bir yol istemiyoruz. Asfalt yapsınlar yine yeter bize. Onun dışında bir şey istemiyoruz.” ifadelerini kullandı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler