​Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında 28 ilde 25 milyon metrekare alanda 52 Millet Bahçesi çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Afyonkarahisar'da, İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Toplantının ardından Bakan Kurum, valiliği ziyaret etti. Kurum, burada yaptığı açıklamada, Bakanlığının Afyonkarahisar'a son 16 yılda yaklaşık 5 milyar lira yatırım yaptığını söyledi.

81 ilde en az bir Millet Bahçesi yapmayı hedeflediklerini de dile getiren Kurum, "Her ile en az bir Millet Bahçesi yapma hedefiyle yola çıktık. 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı' kapsamında 28 ilde 25 milyon metrekare alanda 52 Millet Bahçesi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afyonkarahisar'da spor kompleksinin yanındaki 159 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi yapıyoruz. Burası, termal turizmin de gerçekleştiği çok önemli bir lokasyon. Millet Bahçesi içinde Millet Kıraathanesi olacak. Gençlerimiz burada kitap okuyacaklar. Afyonkarahisar'a gelen vatandaşların burada vakit geçirebileceği çok önemli bir proje olacak." açıklamalarını yaptı.

Açıklamalarında kentte 293 milyon liralık yatırımın devam ettiğini anlatan Murat Kurum, İmaret Camisi çevresindeki 250 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesini başlattıkları belirtti.

Kurum, "Burada 3 bin 200 hak sahibimiz var. Yapacağımız proje, bölgeye uygun, az katlı, gerçekten özlemini duyduğumuz örnek bir proje olacak. 3-4 katı geçmeyen, tarihi ve kültürel değerlerin ön plana çıktığı, örnek bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Mısri Camisi etrafında da 170 bin metrekarelik alanda aynı şekilde proje gerçekleştireceğiz. Afyonkarahisar'a ve bölgeye değer katacak bir projeyi başlatmış olacağız. Bu iki yerde ilk etapta 500'er konut inşa edeceğiz. 2019'da inşaata başlamak suretiyle kentsel dönüşüm projelerini 2023'e kadar tamamlamak için startını vermiş olacağız." diye konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler