​Afganistan'ın Mezar-ı Şerif şehrinde FETÖ'ye ait 3 lisenin yönetimi, Türkiye Maarif Vakfına devredildi.

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif şehrinde FETÖ'ye ait 3 lisenin yönetimi, düzenlenen törenle Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredildi.

TMV'den yapılan açıklamaya göre, Mezar-ı Şerif Erkek Lisesinde düzenlenen devir teslim törenine Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay, Afganistan Eğitim Bakanlığı Müşaviri Necibullah Kamuran, TMV Afganistan Ülke Direktörü Şakir Voyvot, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Törende konuşan Afganistan Eğitim Bakanlığı Müşaviri Kamuran, iki ülkenin eğitim bakanlıkları arasına yapılan anlaşma gereği, Afganistan'daki 12 FETÖ okulunun 6'sının TMV'ye devredildiğini, geri kalan okulların da devredileceğini aktardı.

Devralınan okulların kalitesinin arttırılacağını ve mevcut okul sayısının iki katına çıkartılacağını kaydeden Kamuran, TMV'nin Afganistan'da eğitim alanında milyon dolarlık bir yatırım yapacağını aktardı.

Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Ülke Direktörü Voyvot da "Devraldığımız okullardaki öğrenci ücretlerinde yüzde 20 indirim yapacağız. Vakfın okullarındaki öğrenciler, daha iyi imkanlarda kaliteli eğitim alacaklar. Ayrıca, başarılı öğrencilere burs imkanı sağlanacak." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler