Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Şeladize’de yaşanan "sivil ölümlerin sebebinin, PKK varlığı" olduğunu söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil’de gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Şeladize’de yaşanan "sivil ölümlerin sebebinin, PKK varlığı" olduğunu söyledi.

Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Şeladize kasabasında dün yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Barzani, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

“Kürdistan Bölgesi olarak siyasetimiz şudur; komşularımızın güvenliğinin tehdit edilmesi amacıyla topraklarımızın kullanılmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” diyen Başbakan Barzani, “Maalesef Türk savaş uçaklarının bombalaması sonucu bazı vatandaşlarımız şehid oldu. Bu şehadetler köylerin bombalanması sonucu değil, PKK’nin bulunduğu bölgelerin bombalanması sonucu olmuştur. PKK’nin varlığı buna sebeptir. Bu bombardımana neden olan sebepleri ortadan kaldırmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

"Maalesef, komşu devletlere muhalif olan kesimler Kürdistan Bölgesi topraklarını kullanarak saldırı düzenliyorlar." diyen Barzani, "Şu soruyu soralım; kim bunu kabul edebilir? Topraklarımızı kullanacaksın sonra gidip saldıracaksın, bunun bedelini de halkımız ödeyecek. Duhok’ta olan da Süleymaniye’de olan da budur. Biz buna ne katılıyoruz, ne de katılacağız. Topraklarımızın kullanılmasını asla kabul etmiyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler