Dışişleri Bakanlığından Moro Referandumu açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Filipinler'in güneyinde yaşayan Müslüman Moro halkına özerklik sağlanmasını öngören yasayı memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı, Filipinler'in güneyinde yaşayan Müslüman Moro halkına geniş kapsamlı özerklik sağlanmasını öngören Bangsamoro Organik Yasası'nın (BOL) kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Filipinler’in güneyinde 'Müslüman Mindanao’da Bangsamoro Özerk Bölgesi'nin kurulmasını öngören 'Bangsamoro Organik Yasası'na ilişkin olarak gerçekleştirilen referandumun açıklanan resmi sonuçlarına göre bölge halkı tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu gelişme, bölgede on yıllardır süren çatışma ortamının sona erdirilerek nihai, adil ve kalıcı barışın tesisi bakımından büyük önem taşımaktadır. Güney Filipinler Barış Sürecini dönüm noktasına ulaştıran bu sonuç için, Filipinler Hükümeti ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ile diğer paydaşların sergiledikleri özverili çabaları takdirle karşılıyoruz.

Türkiye, Filipinler Hükümeti ve MILF’nin vardığı uzlaşma çerçevesinde 2014 yılında tesis edilen Bağımsız Silah Bırakma Organı’nın (IDB) Başkanlığını kuruluşundan bu yana yürütmüş ve Güney Filipinler Barış Sürecine etkin şekilde destek vermiştir. Barış Sürecinin başarıyla sonuçlandırılmasına bundan sonra da katkıda bulunmayı sürdüreceğiz." (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler