Türkiye'nin yarından itibaren cumartesi gününe kadar Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin yarın, Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir alçak basınç merkezi ve bu merkeze bağlı cephe sistemlerinin etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Türkiye'nin güney ve batı kesimlerinde yağmur ve sağanak, Güney Ege ile Akdeniz kıyı kesimlerinde gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de (İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Mersin) yerel olarak kuvvetli (40-80 kg/m2) olması bekleniyor.

31 Ocak Perşembe günü yağışlı sistemin Türkiye'nin güney, iç ve batı kesimlerinde etki alanını genişletmesi ve yağışların Ege kıyıları ile Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde (İzmir, Manisa, Balıkesir’in batı kıyıları, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin ve Adana) çok kuvvetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde meydana geleceği tahmin ediliyor.

Ege ve Akdeniz’de rüzgarın, Çarşamba ve Perşembe günleri güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) ve yağış anında kısa süreli fırtına (60-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Çarşamba ve Perşembe günleri Ege ve Akdeniz kıyı kesiminde meydana gelecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar ile birlikte Muğla, Antalya ve Mersin illerinde kıyı bandında deniz üzerinde hortum oluşma riski ile yerel dolu yağışı ihtimali de bulunuyor.

Vatandaşların ve ilgililerin meydana gelmesi muhtemel kuvvetli meteorolojik olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları can ve mal emniyeti açısından önem arz ediyor.

Bu sistemin Cuma günü Türkiye'nin büyük bölümünde, Cumartesi günü doğu bölgelerde etkili olduktan sonra Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor.

Hafta sonu ile önümüzdeki hafta başı Türkiye'nin büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Önümüzdeki bir hafta boyunca hava sıcaklıklarının, Orta Akdeniz’den gelen ılık hava akımlarının etkisi ile yurt genelinde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde kuvvetli yağış bekleniyor

Öte yandan, yarın Muğla ve Antalya ile öğle saatlerinden sonra Mersin’de yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Perşembe günü de, Muğla, Antalya ve Mersin’deki sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların aralıklarla kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Yarın ayrıca İzmir’in batısı ve Aydın’ın kıyı kesimlerinde; Perşembe günü İzmir, Aydın, Manisa illeri ile Balıkesir’in batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (30-60 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Hatay için fırtına uyarısı

Yarın sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar Hatay merkez ve batı ilçelerinde de doğu yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına bekleniyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler