BM Çocuk Fonu (UNICEF), dünyada çatışma, afet ve meydana gelen diğer olaylardan dolayı zor şartlarda yaşamak zorunda kalan 41 milyon çocuğun acilen korunmaya ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Dünyada çatışma, afet ve meydana gelen diğer olaylardan dolayı zor şartlarda yaşamak zorunda kalan 41 milyon çocuğun acilen korunmaya ihtiyacı olduğunu belirten BM Çocuk Fonu (UNICEF), söz konusu çocuklara insani yardım çalışmalarını sürdürebilmek için 3.9 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı.

UNICEF Acil Yardım Operasyonları Direktörü Manuel Fontaine, yaptığı açıklamada, yardıma muhtaç çocuk sayısının son 30 yılın en yüksek rakamlarını bulduğunu kaydetti.

"Okullara ve hastanelere düzenlenen saldırılar normal karşılanıyor"

 Son 30 yılda dünyada bu kadar sık çatışmaların yaşanmadığını dile getiren Fontaine, "Bu durum insani açıdan gelinen son noktada ciddi bir tehdittir. Bu durumdan en fazla çocuklar zarar görüyor. Çatışma bölgelerinde artık okullara ve hastanelere düzenlenen saldırılar normal karşılanıyor. Çocukların gözaltına alınması normal karşılanıyor. Daha fazla çocuk silah altına alınıyor. Çocukların yaşadığı bu olumsuz durum giderek artıyor. Uluslararası yasalarla yasaklanmış olan, sivillere ve barınma yerlerine yapılan ölümcül saldırılarla ilgili sayısız raporlar, çocukların her şeyden önce korunması gerektiği düşüncesine zarar vermiştir. UNICEF, 41 milyon çocuğa güvenli su, yiyecek, eğitim, sağlık ve koruma sağlama hedefini sürdürecektir." dedi.

"Suriyeli 2 buçuk milyon çocuk mülteci durumda"

Suriyeli çocukların en büyük endişe kaynağı olduğu belirtilen UNICEF'in açıklamasında, 2 buçuk milyon çocuğun mülteci konumunda olduğu dile getirildi.

Açıklamada, "Suriye krizinden etkilenen çocuklar için 904 milyon dolar fona ihtiyaç var. Suriye'de çatışmaların başladığı 8 yıl içerisinde sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerde artış yaşanmakta ve yapılan yardımlar bu talepleri karşılamamaktadır. Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'de mülteci olarak yaşayan 2 buçuk milyon Suriyeli çocuk mevcut. Bunların tümü yardıma muhtaç durumdalar." denildi.  

"Yemen'de 22 milyon insan yardıma ihtiyaç duyuyor"

Suriye'den sonra yardıma en muhtaç ülkelerin başında Yemen olduğu ifade edilen açıklamada, 2 milyonu çocuk olmakla beraber 22 milyon insanın yaşam mücadelesi verdiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, "Yemen'deki İhtiyaçlar, UNICEF'in ikinci en büyük bireysel çekiciliğini temsil ediyor ve yaklaşık 542 milyon dolardan fazla fona ihtiyaç var. Çatışmanın tırmanmasından bu yana yaklaşık dört yıl içerisinde, bu yıl gıda yardımı yapılacak 2 milyon çocuk da dâhil olmak üzere Yemen'de 22 milyondan fazla insan, insani yardıma ihtiyaç duyuyor. 2019 yılına dair tahminlerimize göre, Yemen'de yıl boyunca 400 bin çocuğun yetersiz beslenmeden dolayı muzdarip olacağı yönünde." ifadelerine yer verildi.

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan çocukların mağduriyetlerine de yer verilen açıklamanın sonunda, dünya çapında 41 milyon çocuğun yardıma muhtaç olduğunun altı çizildi. (Muhammed Said Aksoy - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler