Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, "2007 yılında 7427, 2017 yılında 3400-3500, 2018 yılında 3300 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti. 2019 yılında bu oranı yüzde 10 oranında azaltmayı ümit ediyoruz." dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin başkanlığında, Şehirler Arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

İçişleri Bakanlığından toplantıya ilişkin yapılan açıklamaya göre, toplantıda Türkiye'deki trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümü konuşuldu.

Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, konuşmasında; vatandaşların yüzde 80-yüzde 90’ının karayolu taşımacılığı ile yolculuk yaptığına değinerek, Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi ile karayolunda yaşanan kazaları en aza indirerek can kaybının sıfıra indirilmesinin hedeflendiğini söyledi. İnce, karayolu taşımacılığı sektöründeki firmaların üzerine düşen sorumluluklara da değinerek, trafik güvenliğini sağlamaya yönelik taleplerde bulundu.

Dünyada 1 milyon 350 bin civarında insanın trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirterek konuşmasına başlayan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, "Ülkemizde 1996-1997 yılında 7 bin 300-7 bin 500, 2007 yılında 7 bin 427, 2017 yılında 3 bin 400-3 bin 500, 2018 yılında 3 bin 300 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti. 2019 yılında bu oranı yüzde 10 oranında azaltmayı ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Uzunkaya konuşmasının devamında, her gün 20 kişinin, trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, duyarlılık göstermeyen insanların ‘kaderimde varmış’ diyerek kurallara uymamayı sürdürdüğünü, yapılan çalışmalar ve eğitim faaliyetleri sonucunda bu sayıyı yüzde 50 azaltılmasının hedeflendiğini belirterek duyarlılığın arttırılması ve eğitimin önemine vurgu yaptı.

Toplantıda; yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları, otobüs denetimleri, şoförlere ve sektöre yönelik tespitler ve toplantıda ortaya çıkan trafik güvenliğini artırıcı öneriler üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya; Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik, Karayolları Genel Müdürü  Abdulkadir Uraloğlu, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakçı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ile ilgili daire başkanları ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan dernek, firma yetkilileri ile çalışanların temsilcileri katıldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler