DENEYAP Teknoloji Atölyeleri kurulacak

Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturmak amacıyla ülkenin farklı illerinde DENEYAP Teknoloji Atölyeleri kurulacak.

"DENEYAP Türkiye" projesi kapsamında Türkiye'nin teknolojik kalkınma programı olan "Milli Teknoloji Hamlesi"nin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirme amacıyla DENEYAP Teknoloji Atölyeleri kurulacak.

"DENEYAP Türkiye" adı verilen proje; Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacak.

Kurulacak teknoloji atölyelerinde, yenilikçi bir eğitim modeli ile tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor.

Ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda, 3 yıllık bir program dahilinde sunulacak eğitimler tamamen ücretsiz olacak.

İlgili yaş grubunda bulunan öğrencilerin DENEYAP Teknoloji Atölyelerine katılabilmeleri için tek şart yapılacak iki aşamalı seçme sınavında başarılı olmaları. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından, ilgili illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi ise 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri olarak belirlendi. Sınav başvuruları, eğitimin kendisi gibi yine ücretsiz olacak.

Türkiye genelinde 12 ilde açılacak olan DENEYAP Teknoloji Atölyelerinden biri de Edirne'de kurulacak.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Geleceğin teknoloji yıldızlarının yetişeceği DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacak. Tüm Türkiye'de, geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen DENEYAP teknoloji atölyelerinden bir tanesi de Edirne'de açılacak ve tüm ülkede, hızlı bir şekilde yaygınlaştırılacak.  Projenin 2020 yılsonuna kadar 81 ildeki gençlerle buluşturulması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,  Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışması sonucu 81 ilde 100 DENEYAP Teknoloji Atölyesi Projesi hayata geçirilecek." dedi. (Cemil Özdaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler