Mardin’de 250 bin öğrenci için ders zili tekrar çaldı

​2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi başlamasıyla Mardin'de bin 500 okulda 12 bin öğretmen ile 250 bin öğrenci ders başı yaptı.

15 günlük yarıl tatilinin sona ermesiyle okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ile bir milyon öğretmen için bugün ders zili tekrar çaldı. Mardin'de de bin 500 okulda 12 bin öğretmen ile 250 bin öğrenci ders başı yaptı.

Sabahın erken saatinde okullarına gelen öğrenciler, ilk günün heyecanını yaşadılar. Güzel bir tatil geçirdiklerini ifade eden öğrenciler, eğitim öğretim yılının ikinci yarısının başlamasıyla okullarına geri döndüklerini belirttiler.

"Okul tekrar açıldığı için çok heyecanlıyım"

Okula tekrar başladığı için heyecanlı olduğunu dile getiren Berat Melik Acabey, "Yarıyıl tatili bitti okul çok güzel yeniden dersler, sınavlar başlıyor." dedi.

Okulların açılmasından dolayı mutlu olduğu belirten Umut Ertaş, "Okumak güzeldir onun için biz de okula gelip okuyoruz. Yarıyıl tatilinde hem ders çalıştım hem de arkadaşlarımla oyun oynadım." diye konuştu.

Okulunu ve arkadaşlarını özlediğini dile getiren Zeynep Ay, tatilde Bursa’ya teyzelerine gittiğini büyüyünce de öğretmen olmak istediğini söyledi.

"İlk derse giriyoruz, heyecanlıyız"

Okulun heyecanını yaşadığını belirten Hayrunnisa Öz ise duygularını şu sözlerle paylaştı: "Hem derslerimizi hem arkadaşlarımızı hem de hocalarımız özlemiştik. İlk derse giriyoruz onun için heyecanlıyız. Tatilde ders çalıştım, testler çözdüm kitap okudum ve oyun oynadım."

"Tatilde çalışarak kendimi geliştirdim"

Öğrencilerden İrem Tunç, "Bugün okullar açıldı. Çok güzel çünkü derslerimiz başladı. Yeni konular işleyeceğiz. Onun için heyecanlıyız. Tatilde çalışarak derslerimi daha da geliştirdim." diye konuştu.

Okulu özlediğini ve yarıyıl tatilinde köydeki akrabalarına gittiğini söyleyen Seher Bulut, "Tatil boyunca hem gezdim oynadım hem de çalıştım. Okullar açıldığı için heyecanlıyım." diyerek sevincini dile getirdi.

"Tatil olmasını hiç istemiyorum"

Eren Öztemel adlı öğrenci de "Tatilde ders çalıştım, tekrar yaptım, bazen de eğlence olsun diye televizyon izledim, oyunlar oynadım. Okulumu, ders işlemeyi, hocalarımı ve arkadaşlarımı çok özlemiştim. Bunun için de tatil olmasını hiç istemiyorum." dedi.

"İnşallah verimli bir dönem olur"

İbrahim Özmen İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Kenen Akan, bugün sadece öğrencilerin değil öğretmen ve okul idarecilerin de heyecanlı olduğunu söyledi. Müdür Akan, "2018-2019 eğitim öğretimin ikinci yarısı başladı. Çalışmaların, etkinliklerin ve sınavların yoğun olduğu bir dönem başladı. Bizler okul idaresi olarak hazırlığımızı yaptık, çalışmalarımızı tamamladık ve okulu eğitim ve öğretime hazır hale getirdik. İnşallah verimli dönem olur. Öğrencilerimizden de bunu bekliyoruz, inşallah öğrencilerimiz için hayırlı bir dönem olur." dedi.

"Öğretmenlerin mesleki olması gereklidir"

Yeni başlayan eğitim öğretimin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan velilerden Hüseyin Onuk, şunları söyledi:

Özellikle imam hatip okullarının öğretmenleri mesleki olması gereklidir. Bu öğretmenlerin öğrencileri de bu mesleğe göre yetiştirmeleri şarttır. Fakat bunu genel olarak göremiyoruz. Maalesef öğrenciler tam istediklerimizi alamıyorlar. Bunun daha iyi olmasını ve ilgili kişilerin bununla ilgilenmesini bekliyoruz.

"İkinci yarıyıl hayırlı olsun"

Mardin İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı da ders zilinin tekrar çalışmasıyla ilgili bir mesaj yayımladı. Sarı mesajında şunları kaydetti: "2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin öğretmen, öğrenci ve velilerimiz ve tüm eğitim paydaşlarına hayırlı olmasını diler; tüm eğitim camiasına sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir dönem olmasını temenni ederim." (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler