​Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri Abdulahed Abdurrahman, Doğu Türkistan’da zulümlerin artarak devam ettiğine dikkat çekerek, "Çinliler Doğu Türkistanlı Müslümanları Çinlileştirmek için var gücüyle çalışıyorlar." dedi.

Beykoz Kardeşli Platformu, Çin yönetimi tarafından Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik işlenen zulmü protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.

Doğu Türkistan’ın derdine ortak olmak, onların sıkıntılarına çare bulmak amacıyla toplandıklarını belirten Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri Abdulahed Abdurrahman, Doğu Türkistan denildiğinde, 1 milyon 828 bin 418 kilometre kare toprağa sahip büyük bir devletten bahsettiklerini belirtti.

"Çinliler Doğu Türkistanlı Müslümanları Çinlileştirmek için var gücüyle çalışıyorlar" diyen Abdurrahman, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Doğu Türkistan 1949 yılında Çin güçleri tarafından işgal edildi. O günden beri her gün yeni yeni zulümler, işkenceler icra ediliyor. Daha önceden camilerimizin yıkıldığını, başörtüsünün yasaklandığını, öğrencilerimizin eğitim almasına izin verilmediğinden bahsediyorduk. Seyahat özgürlüğünün olmadığından bahsediyorduk. Ama şimdi durum farklılaştı, Çin niyetini daha da kötüleştirdi. Doğu Türkistan’daki Müslümanları tamamen yok etmek için bir takım projeler ortaya koydu. 2016 yılından itibaren Doğu Türkistan’da yüzlerce kamplar inşa edildi. Bu kampları dış dünyaya ıslah evleri diye tanıttılar. Meslek edinme merkezleri olarak anlattılar. İnanmayın. Buralar ıslah edilme merkezler değil, buralar Müslümanları Müslümanlıktan caydırma, İslamiyet’i yok etme, oradaki Türkleri Çinlileştirme projesidir. Şu anda bu kamplarda 3 ile 5 milyon arası insan tutulmaktadır. Buna yakın insan da hapishanelerde yatmaktadır. Biz Doğu Türkistan’da zulüm var, işkence var, kıyım var diyoruz. İnsanlık öldürülüyor. Müslümanlar yok ediliyor. Öyleyken Dünya susuyor. Müslümanlar susuyor." (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler