2018 yılı çalışmalarını paylaşan Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Batman'da 100 milyon TL'nin üzerinde yardım yapıldığını belirtti.

Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek, 2018 yılı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çiçek, geçen yıl içerisinde Batman'da 100 milyon TL'nin üzerinde yardım dağıtıldığını belirtti.

Evde bakım hizmetlerinden toplamda 6 bin 407 vatandaşın yararlandığını söyleyen Çiçek, yararlanan vatandaşlara kişi başı bin 305 TL olmak üzere toplamda 84 milyon 358 bin 275 TL ödemenin yapıldığını ifade etti. Çiçek, 2018 yılında Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden toplamda 888 vatandaşın faydalandırılıp bu ailelere 8 milyon 51 bin 184 TL nakdi destek ödendiğini kaydetti.

Çiçek, "Bir diğer hizmet modelimiz olan Koruyucu Aile hizmetinden 6 ailemiz yararlanmakta ve bu ailelerimize sağlanan destek ise 121 bin 890 TL olup ayrıca 5 ailemiz de Evlat Edindirme Hizmetimizden faydalanmaktadır. 2018 yılı itibari ile Doğum Yardımı alan aile sayımız 13 bin 801 olup bu ailelerimize ödenen destek ise 6 milyon 945 bin 85 TL'dir. Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında 2018 yılında 18 bin 67 hane ziyareti yapılıp toplamda 64 bin 310 vatandaşımız ile görüşülmüştür. Vatandaş odaklı yapılan görüşmelerde ailelerin ihtiyaçlarını yerinde tespit edip tespit edilen ihtiyaçlarına uygun hizmet modelleri ile buluşturulmaktadır." diye konuştu.

Engelli vatandaşlara da ulaşımdan ve kendilerine tanınan indirimlerden yararlanmaları için toplamda bin 66 engelli kimlik kartı verildiğini aktaran Çiçek, "Aile Eğitim Programı Uygulama ve Yaygınlaştırma Projesi adı altında Aile Eğitimi ve İletişim, Hukuk, Medya, Sağlık, İktisat ve Evlilik Öncesi Eğitimi alanlarında 2018 yılında toplamda 2 bin 805 vatandaşımıza alanında uzman personelimiz tarafından eğitimler düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı.

"Sokakta çalıştırılan 153 çocuk tespit edildi"

Açıklamasının devamında Çiçek, şu bilgileri paylaştı: "2018 yıl bazında Şehit ve Gazi birimimizce şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları olmak üzere toplamda 350 aile ziyareti yapılmıştır. Yapılan ziyaretlerde verilen hakları ile ilgili genel bir bilgilendirme yapılmıştır. Mobil Hizmet Ekibimiz tarafından sokakta çalışan/çalıştırılan 153 çocuk tespit edilmiştir. Tespit edilen çocukların ailelerine hane ziyareti yapılmış olup söz konusu çocukların sokaktan kurtarmak için ailelere gerekli rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilip her ailenin sosyo-dinamik yapısına uygun hizmet modeli belirlenip uygulanmıştır." (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler