Dünya Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadağî, Vatikan Devlet Başkanı Franciscus'un Körfez ülkelerindeki temasları kapsamında BAE'ye yaptığı ziyaretin diktatörlük ve insan hakları ihlallerini destekler mahiyette olduğunu belirtti.

Katoliklerin lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Franciscus, geçtiğimiz gün Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın daveti üzerine ilk kez Körfez ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'ye geldi.

Franciscus, bu ziyaretiyle Körfez bölgesini ziyaret eden ilk Katolik lideri oldu.

Dünya Müslüman Âlimler Birliği (DMAB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Karadağî de Franciscus'un bu ziyatlerine tepki gösterdi.

Birlik adına bir açıklama yapan Karadağî, "Birliğimiz dini ve medeni müesseselerle iletişimi, ziyaret ve diyaloğu destekliyor. Fakat Vatikan Papası Franciscus'un, bastırılan hürriyetler, desteklenen darbeler ve halkların iradesine düşmanca yürütülen savaş ve Müslüman Arap bir devleti (Katar) zalimce ambargoya tabi tutmalarının gölgesinde Abu Dabi'ye yaptıkları bu ziyaret, diktatörlük ve İnsan haklarının ihlallerini temize çıkarıyor." dedi.

Karadaği, açıklamasında, Franciscus'un, tutukluların serbest bırakılması, savaşların ve fitnelerin bitmesi ve Katar devleti üzerindeki yaptırımların kaldırılması için BAE'nin yöneticilerinden talepte bulunması çağrısında bulundu.

Karadaği, "BAE'nin yöneticileri, dünyaya yaydığı 'müsamaha yılı' adındaki sloganına zıt bir tutum içerisindedir. Aynı zamanda kendi vatandaşlarına karşı veyahut Riyadlı ve Katarlı misafirlerine karşı hiçbir müsamaha gösterilmemektedir." İfadelerini kullandı.

Karadaği, Dünya Müslüman Âlimler Birliği olarak İslam'ın mesajına göre tüm dinlerin arasında barış içinde yaşamayı, iletişim ve diyaloğu desteklediklerine vurgu yaptı. (Zeyd Varol-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler